Putin utandı mı güldü mü?

Putin utandı mı güldü mü?

15 Ekim 2017 Pazar  |   Kötü

hürriyet.com.tr'de dün ilginç bir haber vardı, başlığı: Rus Bakan'ın gafı Putin'i utandırdı...

Haber, "Rusya Tarım Bakanı Aleksander Tkaçev, Devlet Başkanı Vladimir Putin'i uluslararası skandala yol açabilecek "Endonezya'ya domuz eti yediririz" sözleriyle şok etti" diye başlıyor ve şöyle devam ediyor:

"Rusya tarım politikasının ele alındığı hükümet toplantısında konuşma yapan Rusya Tarım Bakanı Tkaçev, "Bakın Almanya yılda 5.5 milyon ton domuz eti üreterek bu etin 3 milyon tonunu Çin, Endonezya, Japonya, Kore ve daha birçok ülkeye ihraç ediyor. Biz neden domuz eti işine girmeyelim. Rusya'nın uzak doğu bölgelerinde birçok besi çiftliği kurduk bile" dedi.

Tkaçev'in sözlerinde sakıncalı bölümü yakalayan Putin, "Unutmayın, Endonezya Müslüman ülke. Onlara domuz eti satmaya kalkmayın" düzeltmesini yaptı.

Pot kırdığını anlayan Tkaçev "Yanlış söyledim. Güney Kore'yi kast etmiştim" dedi. Ancak Putin'in yanında oturan Başbakan Yardımcısı Arakadiy Dvorkoviç, Endonezya'ya domuz eti lafını uzatınca kendisini aşağılanmış hisseden Tkaçev, "Merak etmeyin domuz etini Endonezya'ya da yediririz" deyiverdi.

Tarım bakanını pot üzerine pot kırması üzerine Putin, elleriyle yüzünü kapatmak zorunda kaldı."

Haber böyle.

Bugün de aynı haberi Milliyet İHA kaynaklı kullanmış, Sabah ise kaynak belirmeden Hürriyet'in haberini "ödünç" almış!..

Eskiden olsa, doğruluğunu kontrol etme olanağı olmadığı için okur geçerdik ama artık her habere hem de görüntülü olarak çok kısa sürede ulaşmak mümkün.

Birincisi, hürriyet.com.tr'nin haberinde önemli bir eksiklik var:Tkaçev domuz eti satabilecekleri ülkeler arasında Endonezya'nın adını saydıktan hemen sonra pot kırdığını anlıyor ve "kısmen" diye ekleme yapıyor, böylece Endonezya'da Müslüman olmayanların da yaşadığını ima ederek hatasını düzeltmeye çalışıyor.

İkincisi ve asıl önemlisi, Putin hürriyet.com.tr'nin iddia ettiği gibi "utancından yüzünü kapatmıyor", tersine gülmesini gizlemek için yüzünü elleriyle kapatıyor, hiç de şoka uğramış görünmüyor, toplantıdaki ortam hayli neşeli. Rus ajansları da haberi, "Endonezya ile Güney Kore'yi karıştıran Tarım Bakanı Putin'i güldürdü" diye veriyor. Zaten videoda durum açıkça görünüyor: