Putin neden 'çak'tı?

Putin neden 'çak'tı?

7 Aralık 2018 Cuma  |   MG Özel

Arjantin'de geçen hafta yapılan G-20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasındaki samimi selamlaşma uluslararası basının dikkati çekti.

İki liderin "beşlik çakarak" selamlaşması o kadar ilgi çekti ki, konu Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov'a bile soruldu. Bir gazetecinin "Suudi veliaht prensin Kaşıkçı cinayetinde dahi olduğu konuşulurken Putin'in onu çok sıcak karşılaması nasıl değerlendirilmeli" sorusunu Peskov, "Rusya'nın Suudi Arabistan'la kendi ilişkileri var. Suudi tarafının Kaşıkçı soruşturmasına katılmaya hazır olduğunu görüyoruz. Rusya-Suudi Arabistan ilişkilerinin gelişmeye devam etmesine ilgi duyuyoruz" diye yanıtladı. 

Aslında, Putin'in yabancı liderlere genelde samimi  davrandığı sır değil. 

Örneğin, 2012 yılında Moskova'ya gelen dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kremlin Sarayı'nda Putin'le görüşmesi sırasında ilginç bir an yaşanmıştı. Görüşme öncesi bakanlarla el sıkışması esnasında Putin, dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu eliyle çağırarak gülümsemişti. Putin'in, Davutoğlu'nu çağırma şekli Türk medyasında çok konuşulmuştu.

2013 yılında Rusya'nın St.Petersburg kentinde Putin'in Erdoğan'a Rusya'da eylem yaparken gözaltına alınan Greenpeace aktivisti Gizem Akhan'la ilgili soruya verdiği yanıt da herkesi güldürmüştü. 

Erdoğan'a bir Türk gazetecinin "Gizem Akhan'ı da Türkiye'ye götürme ihtimaliniz var mı" sorusunu yöneltilince Putin'in araya girerek, "Sayın Başbakan eşiyle buraya geldi. Nasıl götürebilir, nasıl bir soru soruyorsunuz!" demesi salondakileri güldürmüştü.

Bu yılın temmuz ayında da ABD Başkanı Donald Trump'la Helsinski zirvesinde buluşan Putin medyanın önünde yine kendine has tarzını sergilemişti. Ortak basın toplantısında, bir soru üzerine Trump'ın Suriye konusunda topun Moskova'nın sahasında tarafında olduğunu söylemesi üzerine Putin, Rusya'nın ev sahipliğini yaptığı Dünya Kupası'nda kullanılmış bir futbol topunu onu uzatarak, "Artık top sizde" demişti. Trump ise, "Onu oğlum Barron'a vereceğim" diyerek topu eşi Melania Trump'a atmıştı.

Fuad Seferov, Moskova