'Putin kitabı' satışa çıktı

'Putin kitabı' satışa çıktı

25 Mart 2018 Pazar  |   Günlük

Gazeteci Cenk Başlamış'la gazeteci Okay Deprem'in yazdığı "Vladimir Vladimiroviç Putin: Rusya'yı Yeniden Ayağa Kaldıran Lider" kitabı satışa çıktı.

Doğan Kitap'ın yayımladığı kitapta çocukluk döneminden başlayarak Putin'in az bilinen hayatı, KGB yılları, Doğu Almanya'da görev yaptığı dönem, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra St.Petersburg Belediyesi'nde çalışması, ardından Kremlin'e kadar uzanan süreç ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Sovyetlerin dağılma sürecine girdiği 1989 yılında yaşananlarla başlayan kitapta, parçalanmanın ardından siyasi, ekonomik ve etnik kaosla geçen Boris Yeltsin dönemi, o yıllarda Moskova'da Milliyet'in temsilcisi olarak görev yapan Başlamış'ın tanıklığıyla aktarılıyor.

Kitapta, Putin'in iktidara gelmesinin ardından ülkede yaşanan değişiklikler, medyanın devlet denetimine alınması, enerji sektörü başta kamulaştırma döneminin başlaması, bazı oligarkların devre dışı bırakılması, bu dönemde ülkede travma etkisi yaratan Kursk denizaltı kazası, Dubrovka ve Beslan'da yaşanan terör eylemleri ve Putin'in tavrı örneklerle yer alıyor.

Kontrollü demokrasi, Kremlin-muhalefet ilişkisi, Rus-Gürcü savaşı, Kırım'ın ilhakı, Ukrayna'daki iç savaş ve Suriye operasyonuyla Türk-Rus ilişkileri kitaptaki diğer konular arasında.

Fotoğrafların da yer aldığı 373 sayfalık kitapta ayrıca, Putin'in karizmasının kaynağı, Rusya dışındaki Putin kültü, ideolojisi, yakın çalışma arkadaşları ve özel yaşamı da mercek altına alınıyor.

Kitaptaki ilginç bölümlerden biri de, Putin'in 2003 yılında Soçi'de Türk gazetecilerle yaptığı ilk-ve şu ana kadar-tek görüşme.

Gazeteci Murat Yetkin'in arka kapakta yer alan yazısı şöyle:

"Yıllarca Moskova'da çalışan deneyimli gazeteci Cenk Başlamış ve Okay Deprem, Putin'in Leningrad sokaklarından KGB başkanlığına, oradan Kremlin'e uzanan iktidar öyküsünü eşsiz ayrıntılarla anlatıyor. Son beş asırdır Türkiye'nin hep dikkatle yaklaşmak zorunda olduğu komşusu Rusya'da neler olduğunu anlamak isteyenler  bu kitabı mutlaka okumalı." 

Gazeteci Kadri Gürsel de şunları yazdı:

"Putin Rusyası ile ittifak arayışlarının tartışıldığı bir dönemde yayımlandığı için değeri daha da artan bu kitap, Türk okuruna benzersiz bir katkı sunuyor. Rusya'yı uzun yıllar boyunca Rusya'da yaşayarak, Rusça okuyarak, Ruslarla Rusça konuşarak izlemiş iki tecrübeli uzman gazeteci, bu büyük komşumuz ve güçlü liderleri Putin hakkında bizi bilgilendirip aydınlatıyor, böylece önemli bir eksikliği gideriyorlar. Türk gazeteciliği adına övünç duyulacak bir çalışma."  

"Vladimir Vladimiroviç Putin: Rusya'yı Yeniden Ayağa Kaldıran Lider" kitabı D&R'lar ve diğer büyük kitapçılarda bulunabilir, ayrıca online kitap sitelerinden sipariş verilebilir.