'Putin ikna etti'

'Putin ikna etti'

24 Ekim 2019 Perşembe  |   Günlük

Soçi zirvesinin yankıları devam ediyor. Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Suriye mutabakatı Rus basınında da geniş yankı buldu. İşte önde gelen Rus gazetelerinin konuyla ilgili yorumları: 

RBC 

Varılan mutabakat sayesinde Erdoğan, Türkiye’de başarısından söz edebilecek ve prestijini koruyabilecek. Rusya ise kan akmasını ve insani bir felaketi önlemiş oldu.  

MOSKOVSKİ KOMSOMELETS 

“Putin, Erdoğan’ı verdiği söz karşılığında barışa ikna etti” 

“Vladimir Putin Erdoğan’ı ikna etmeyi başardı. Altı saat süren müzakerelerin sonunda Erdoğan, Kremlin’in Suriye-Türkiye sınırında 30 kilometrelik alandan 150 saat içinde Kürt ayrılıkçıları temizleme sözü karşılığında, Barış Pınarı Harekatı’nı sonlandırmayı kabul etti. 

ROSSİYSKAYA GAZETA 

“Barışa 10 adım” 

“10 maddelik planla önemli barış adımı atıldı. Uzmanlar, Rusya-Türkiye mutabakatını ciddi bir atılım olarak nitelendirdi. Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcıs Vladimir Cabarov, “Müzakereler uzun, ama yapıcıydı. Önemli anlaşmalara varıldı. Bu mutabakat sayesinde, Türkiye, Suriye ve Rusya silahlı kuvvetleri arasında endişe edildiği gibi olası bir çatışma yaşanması ihtimali ortadan kalktı. Kilit konu, Suriye'nin toprak bütünlüğü” yorumunda bulundu.  

KOMMERSANT 

“Putin, binlerce kilometre öteden savaşı kazandı”

(TürkRus.Com)