Putin arabuluculuğa mı geliyor?

Putin arabuluculuğa mı geliyor?

2 Nisan 2018 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Başkent Ankara bu hafta 24 saat arayla hem Türk-Rus hem de Türk-Rus-İran zirvelerine ev sahipliği yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelecek. Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) çatısı altında yapılacak zirvede Suriye başta, Akkuyu Nükleer Santrali, Türk Akımı Doğal Gaz Projesi ve S-400 füzelerinin alımı ile ilgili gelişmelerin konuşması bekleniyor. İki liderin, Akkuyu'nun temel atma törenine birlikte katılması da planlanıyor.

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Mersin Akkuyu'da bir süredir çözülemeyen Türk ortaklar meselesi var. İki ülke arasındaki anlaşmaya göre, 20 milyar dolarlık projenin yüzde 49 hissesinin Türk tarafına devredilmesi gerekiyor. Daha önce yüzde 49 hisse için üç Türk ortak belirlenmişti ama bu konudaki çalışmalar son nokta konulamadan bitti. Rus yetkililerin geçen hafta yaptığı açıklamaya göre, hisse devri 2019 yılına kalmış durumda. Bu da ister istemez 2023 olarak belirlenen santralin açılış tarihinin gecikmesi anlamına geliyor. Ayrıca, Akkuyu'nun lisansı da henüz çıkmış değil.

Erdoğan'la Putin, ikili görüşmenin ardından ertesi gün yine Ankara'da bu kez iran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla üçlü zirvede buluşacak.

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Çekiliyoruz" açıklamasını yaptığı ve Fransa'nın devreye girdiği bir dönemde düzenlenmesi Türk-Rus ve Türk-Rus-İran zirvelerinin önemini daha da arttırıyor.

15 Temmuz sonrası Batı ile ilişkileri hızla bozulan, buna karşılık Rusya ile yakınlaşan Türkiye önce hem "Fırat Kalkanı" hem de ardından "Zeytin Dalı" operasyonlarını yaptı.

Rus siyaset bilimci Stanislav Tarasov, Türkiye-Batı ve Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendiren bir yazı kaleme aldı. Tarasov, Ankara'nın Moskova ile daha fazla yakınlaşmasını istemeyen ABD'deki bazı çevrelerin Başkan Donald Trump'a Türkiye'yi kaybetmemek için harekete geçme çağrısında bulunduğunu yazdı.

Tarasov, Türk-Rus işbirliği konusunda ise, fazla hayale kapılınmaması gerektiğini, bunun stratejik ittifaka dönüşebileceğini gibi dönüşmeyebileceğini de söyledi.

Ancak Tarasov, "Eğer Putin Erdoğan'ı Suriye lideri Beşar Esad'la barışması için ikna etmeyi başarırsa, Türkiye ve Suriye birlikte bölgedeki olayların gelişimini kökten değiştirebilir; böylece ABD'nin orada bulunma nedenini de ortadan kaldırabilir"diye yazdı.