‘Psikolojik avantaj İmamoğlu'nda’

‘Psikolojik avantaj İmamoğlu'nda’

11 Mayıs 2019 Cumartesi  |   Günlük

Rus TASS Ajansı'nın Türkiye uzmanı Kirill Jarov, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin tekrarlanması kararı almasının Ekrem İmamoğlu’na psikolojik avantaj sağladığını söyledi. 

Gelişmeleri Medya Günlüğü'ne değerlendiren Jarov, “AKP iktidarı döneminde ilk kez İstanbul’u bir muhalefet partisi kazandı. Bu durum AKP'nin İstanbul’la ilgili çalışmalarının başarısızlığını gösteriyor. Bu sefer ne MHP ile ittifak ne de kriz durumlarında güçlü söylemleri AKP'ye yardımcı olabildi”dedi.  

Bir zamanlar AKP'nin önemli isimlerinden olan Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın yeniden sahneye çıktığını hatırlatan Jarov, yeni bir partinin kurulması durumunda AKP oylarının o partiye kayabileceğini söyledi. Jarov, "Bu üç politikacının AKP'de nüfuzu var. Erdoğan'ın bence bu faktörden endişe etmesi gerekir" diye konuştu. 

YSK kararını İmamoğlu'nun gülümseyerek ve ölçülü şekilde karşıladığına dikkat çeken Rus uzman, "Erdoğan'ın karşıtlarına göre YSK'nın bu kararı ona ve AKP'nin imajına güçlü bir  darbe vurdu. İmamoğlu ise psikolojik avantaj kazandı. Seçimlerde bundan yararlanabilir, tekrar kazanma şansı var. Çünkü bir çok Türk vatandaşına göre, İmamoğlu geleceğin cumhurbaşkanı. İmamoğlu halka Erdoğan'ın potansiyel alternatifi bulunduğunu gösterdi”dedi. 

CHP'li adayın Türk liberal kesimine umut verdiğini belirten Jarov'a göre, henüz Erdoğan kadar nüfuzu fazla olmasa da İmamoğlu değişikliğin sembolü olarak AKP'ye oy veren seçmenleri kendi tarafına çekebilir. 

Fuad Seferov, Moskova