Pişman ettiren 'çılgınlık'

Pişman ettiren 'çılgınlık'

10 Aralık 2019 Salı  |   Günlük

Black Friday, Efsane Cuma, 11.11 Bekarlar Günü, Siber Pazartesi… 

Adına ne denirse densin, artık herkes, yıllık alışveriş planlamasını yaparken, bu indirim günlerini de dikkate alıyor.  

O günlerde AVM’ler, cadde mağazaları ve online alışveriş siteleri çok büyük yoğunluk yaşıyor. 

2019’un kasım ayı da bu yoğunluğun renkli görüntüleri ile geçti; alışverişler yapıldı, kredi kartlarının limitleri zorlandı. 

Peki çılgınca yapılan alışverişlerin ardından müşteriler, aldıkları ürünlerden dolayı pişmanlık, hatta suçluluk duyuyor mu?

Değişik gelir gruplarındaki 2 bine yakın kişiyle yapılan anketten çıkan sonuç: Pişmanlık ya da suçluluk duygusu gelir düzeyine göre farklılaşıyor. 

Geliri 3 bin TL ve altında olanlar, indirim günlerini temel ihtiyaçlarını en uygun fiyatla almak için fırsat olarak gördüklerinden dolayı, yaptıkları alışverişten pişmanlık duymuyor. 

Dar gelirli olarak da adlandırılabilecek bu kesim, indirim günlerinde çocuk bezi başta olmak üzere ağırlıklı olarak market ürünleri satın alıyor. 

50 lira altı giyecekler ve okul araç gereçleri için harcama yapan dar gelirlilerde, yaptıkları alışverişlerden pişmanlık duyanların oranı sadece yüzde 5 seviyesinde kalıyor. 

3-10 bin lira arasında aylık gelire sahip kişiler ise indirim günlerinde fiyatı 50-100 TL’ye düşen giyeceklerin yanı sıra cep telefonu, elektronik ürünler almak için alışveriş yapıyor. 

Orta gelir grubu olarak adlandırılabilecek bu kesim de ağırlıklı olarak ihtiyacı olan ürün satın aldığından pişmanlık oranı yüzde 15’ler seviyelerinde kalıyor. 

Alışveriş festivallerinde satın aldıkları ürünlerden dolayı en fazla pişmanlığı, 10-20 bin TL arası aylık geliri olanlar duyuyor.  

Orta üst gelir grubundaki bu kişiler, kasım ayındaki indirim günlerinde 20’ye yakın alışveriş yapıyorlar. Alışverişlerinde reklamların etkisinde kaldıkları belirlenen bu kişiler, 20 alışverişin 7 ya da 8’inden dolayı pişmanlık, hatta suçluluk duyuyorlar. 

20 bin TL ve üstünde geliri olan üst gelir grubundakiler ise çılgınca alışverişler yapmalarına karşın, alışverişlerinden oldukça memnun görünüyorlar.  

Ağırlıklı olarak moda ürünleri, kozmetik, cep telefonu ve elektronik ürünler satın alan bu gelir grubundakilerden, indirim günlerindeki alışverişlerinden dolayı pişmanlık duyanların oranı yüzde 10’larda kalıyor. 

Pişmanlık ya da suçluluk duyulan alışverişler, en fazla can sıkıntısından dolayı gidilen AVM ya da çarşı mağazalarında yaşanıyor.  
Tezgahtarın ısrarları sonucu ya da sırf indirimde diye aslında ihtiyacı olmayan bir ürün alıp, sonra da suçluluk duyanların oranı yüzde 40’lar düzeyinde. Kadın kadına çıkılan AVM gezileri, sonradan pişmanlık ya da suçluluk duyulan alışverişlerin nedeni olabiliyor.

(Avantajix.com bülteninden)