‘Piano piano’ İtalya

‘Piano piano’ İtalya

29 Mayıs 2020 Cuma  |   MG Özel

Aylardır koronavirüsle mücadele eden İtalya 18 Mayıs’tan itibaren normal hayata dönmek için büyük bir adım attı.

Aslında, her yerin bu kadar erken açılmasının beni bayağı şaşırttığını söylemem lazım. Ama tüm işletmelerin elinde hükümetten gönderilen bir yazı var; herkes üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmek zorunda. Bir açıdan bakınca normalleşme doğru bir karar, yoksa hayatımızın sonuna kadar vahşi hayvanlardan korkan ilkel insanlar gibi mağarada yaşamaya devam edemezdik. 

Ama şöyle de bir gerçek var: Şu anda koronavirüse karşı ortada bir ilaç, aşı ya da Covid-19 için garanti bir tedavi yöntemi henüz yok, sadece hastanelerde geçen aylara göre daha az hasta var. Benim yaşadığım şehir Modena’da artık hastaneye yatan hasta sayısı neredeyse sıfır. Bu durum bizi çok ümitlendiriyor, sonunda beladan kurtuluyoruz galiba! 

Önümüzdeki hafta bir değişiklik olmazsa İtalya’nın bölgeleri arasında da gidip gelmeler başlayacak sanırım. Fakat bizi ailece üzen, geçen cumartesi günü haziran ayı sonu için aldığımız Bologna-Atina biletlerimizin iade edilmesi oldu. Üzüldük tabii ama şaşırmadık, öyle ya daha İtalya içinde bile ulaşım yasağı varken uluslararası uçuşlar daha uzun bir süre olanaksız görünüyor. Tam anlamıyla normale dönüş zaman alacak, yavaş yavaş olacak.

Bu arada, dışarısı yani sokaklar resmen insan kaynıyor. Her telden çalan var, maskeli eldivenli, maskeli eldivensiz, maskesi sadece ağzını kapayan burnu dışarıda, maske çene altında, maske elde, maske dirsekte, renkli, renksiz! Malum, burası moda memleketi, maske bir aksesuar haline geldi.

Aslında açık alanlarda maskesiz de gezebiliyorsunuz. 

Kafeler, barlar, denetimi daha kolay olan yerlerde sorun yok, zaten dışarıdaki büyük kesim dikkat ediyor fakat içini göremediğimiz iş yerleri, fabrikalardaki durum büyük bir soru işareti. 

Çok dikkat etmemiz gerekiyor önümüzdeki günlerde.

Hepimize hayırlısı olsun. Tüm dünyaya. 

Yeşim Hatapkapulu, Modena-İtalya 


*Piano piano: Yavaş yavaş

Önceki yazılar:

http://medyagunlugu.com/haber/esyalarla-konusmak-46880

http://medyagunlugu.com/haber/italya-gunlugu-46811

http://medyagunlugu.com/haber/karantinada-kucuk-bir-mutluluk-46767

http://medyagunlugu.com/haber/karantinada-yasamak-46727

http://medyagunlugu.com/haber/italya-cristina-korona-47026