'Photoshop'lasak da mı kullansak...

'Photoshop'lasak da mı kullansak...

16 Ekim 2017 Pazartesi  |   Günlük

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, haber fotoğrafına müdahale konusunda gazeteye yöneltilen eleştiriye şöyle yanıt verdi:

"Gazetecilik fotoğraflarına müdahale olmaması gerektiğini anlatan "Photoshop'suz Türkiye" başlıklı yazımın çıktığı gün Oray Eğin'in de Habertürk'te "Bu Photoshop'un açıklaması var mı" yazısı yayımlandı.

Eğin, 3 Ekim'de Hürriyet'in manşetinde yayımlanan Las Vegas'taki saldırı ile ilgili fotoğrafta pantolonu aşağı kaymış bir adamın kalçasının Photoshop ile don çizilerek kapatıldığını öne sürdü. Eğin'in bu eleştirisini yazı işlerine sordum; fotoğrafa müdahale edilmesinin nedenini şöyle açıkladılar:

"Uygunsuz bir görüntüydü, üzerini kapattık. Fotoğrafın ve yansıttığı olayın özünü değiştiren hiçbir müdahale yok. Kanın veya açılan bir göğsün 'buzlanarak, kapatılarak' kullanılması gibi bir müdahale bu."

Aynı gün yayınlanan Habertürk aynı fotoğrafı biraz büyüterek kullanmış, böylece adamın kalçasının görüntüsünü dışarı çıkarmıştı. Sabah, Cumhuriyet ve Akşam gazeteleri ise fotoğrafı hiçbir müdahalede bulunmadan kullanmışlardı.

Geçen hafta örnek verdiğim Associated Press'in (AP) Pulitzer ödüllü foto muhabiri Nurciso Conteras, Suriyeli bir isyancıyı gösteren fotoğrafının alt köşesindeki kamerayı silmesini "dikkat dağıtmaması için çıkardım" diye savunmuştu. Ama AP yönetimi bunun "doğruluk ilkesine aykırı olduğu" gerekçesiyle Conteras'ı işten çıkarmıştı.

Çünkü fotoğrafa yapılan en küçük müdahale bile gerçeğe müdahaledir; doğallığını bozar. O nedenle uluslararası ajanslar ve Batılı medya kuruluşlarının gazetecilik ilkeleri fotoğrafla oynamayı asla kabul etmez.

Hürriyet'in Las Vegas fotoğrafındaki müdahalesi de gazetecilik ilkelerine aykırı. O adamın ölümden kaçarken yaşadığı panik o denli büyük ki, kalçasının açılmasına dikkat etmiyor. Photoshop ile adama don giydirmek, fotoğrafın doğallığını bozmuş. Zaten o fotoğrafın yansıttığı insanların yaşadığı panik...

Hürriyet'te 14 yıl önce de bir kalça fotoğrafı vakası yaşanmıştı. "Muhabirin iş kazası" başlıklı 12 Aralık 2003'te yayınlanan haberde bir büyükelçiye soru yöneltirken g-string iç çamaşırı görünen kadın gazetecinin fotoğrafı basılmıştı. Bu fotoğraf o zaman çok eleştirilmişti. Aslında uygunsuz olan fotoğraf oydu. Bir kadın gazeteciyi sırf kalçası göründü diye haberin öznesi haline getirmek yanlıştı. Las Vegas fotoğrafında ise o adam haberin öznelerinden biri."

Yazının tamamını okumak için tıklayın