Petrolün Rusya'ya maliyeti

Petrolün Rusya'ya maliyeti

16 Mart 2020 Pazartesi  |   Günlük

Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Pavel Sorokin, bir varil petrol çıkarmak için Rusya'da ortalama 25 dolar harcandığını açıkladı.  

Bir başka deyişle, petrolün varil fiyatının bu seviyenin altına düşmesi durumunda sektördeki faaliyet kârlı olmaktan çıkıyor. Sorokin'e göre, rafineriler açısından ise eşik değer 40 dolar. 

Bakan yardımcısı, bir varil petrolün operasyonel masraflarının 3 ile 10 dolar arasında olduğunu belirtiyor. Sermaye masrafı ise 5 ile 10 dolar arasında. Nakil kısmında harcanan para ise 5 dolar. 

Sorokin 25 dolarlık maliyetin şirketten şirkete değişebildiğine de dikkat çekiyor. Buna göre, 4,4 trilyon ruble civarında borca sahip Rosneft için kritik kârlılık eşiği 35 dolar. 

Bakan yardımcısı Rusya'nın petrol alanındaki üstünlüğünün sonsuza kadar devam etmeyeceğinin farkında olduklarını belirtirken petrol çıkarma maliyetinin her geçen gün arttığını vurguluyor. Sorokin'e göre, maliyetlerin 60-70 dolara çıkacağı günler pek de uzak olmayabilir. 

Rusya'nın petrolü kaç yıllık? 

Rusya Federasyonu Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Sergey Donskoy, geçen yaz yaptığı açıklamada ülkenin 29 yıllık petrol ve 80 yıllık doğal gaz rezervinin kaldığını söyledi. Donskoy, Rusya'nın 49 trilyon metreküp doğal gazı rezervinin bulunduğunu, bunun da dünyadaki bilinen en büyük rezerv oluğunu belirtti.

Rusya'nın petrol rezervlerinin büyüklüğü ise 80 milyar varil. Bu ise dünyada bilinen en büyük sekizinci petrol rezervi. Mevcut teknolojiyle çıkarılması kar getirmeyen ve bu yüzden şimdilik dokunulmayan petrol yatakları bu hesaba dahil değil. Donskoy Rusya'nın petrol macerasının 29 yılla sınırlı kalmayacağından emin. 

Rusya'nın mevcut yataklardan yıllık petrol üretimi 500 milyon tonun üzerinde. 

Kime kaç dolar yetiyor? 

Diğer yandan ham petrol fiyatının ortalama fiyatının 50-53 dolar civarında olmasının denk bütçe için Rusya'ya yeteceği hesaplanıyor. Yani Rusya için gündemde bir sıkıntı yok. Ama örneğin IMF, Suudia Arabistan'ın 2019'da denk bütçe sağlayabilmesi için fiyatın 80-85 dolar civarında olması gerektiğini hesaplıyor. 

Konuyu haberleştiren Expert.ru portalına konuşan Alpari analisti Anna Bodrova dünyada petrol üretiminde kârlılık eşiğinin 60 dolar olduğunu söyledi. 

Diğer yandan farklı raporlara göre uzmanlar, dünyada petrol üretim maliyetinin en düşük olduğu ülkenin yaklaşık 9 dolar ile Suudi Arabistan olduğunu vurguluyor. Kuveyt'te de yine maliyet bu civarda. 

En yüksek ortalama maliyet rakamı ise 44 dolar ile İngiltere'de.  

Örneğin maliyet rakamı Kanada'da 26 dolar, İran ve Irak'ta 10 dolar, ABD'de Rusya'ya yakın seviyede ve 23 dolar. 

1 varilden ne üretiliyor? 

Ham petrolün üretim ve işlenme süreci ile ilgili uzmanlar şu bilgileri paylaşıyor: 

Doğada bulunan ham petrol bazı işlemlerden geçerek yani damıtılarak kullanıma hazır hale getirilmekte. 

Ham petrol, petrol rafinelerinde damıtılarak  benzin, motorin, fuel oil, asfalt, kimyevi yağlar elde ediliyor. 

Ham Petrolün damıtılmasıyla en çok elde edilen ürün Benzin. Onu sırasıyla Motorin ve LPG izlemekte.  

1 varil (159,5 litre) ham petrolün damıtılmasından şu ürünler elde ediliyor:  

% 43 Benzin 

%18 Fuel Oil ve Motorin 

%11 LPG 

%9 Jet Yakıtı 

%5 Asfalt 

%14 Diğer Ürünler 

1 varil rafinerilerde damıtıldığı zaman hangi üründen kaç litre elde ediliyor? 

68,585 litre benzin 

28,710 litre fuel oil ve motorin 

17,545 litre LPG 

14,355 litre jet yakıtı 

07,975 litre asfalt 

22,330 litre diğer ürünler.

(TürkRus.Com)