'Patronlara müjde gazeteciliği'

'Patronlara müjde gazeteciliği'

4 Temmuz 2019 Perşembe  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici kendi adını taşıyan sayfasında, Türkiye gazetesinde yer alan bir haberden yola çıkarak medyanın çalışanlara yaklaşımını şöyle eleştirdi:

"Türkiye gazetesinin birinci sayfasındaki “İşe almak da işten atmak da kolaylaştı” başlığını görünce çok şaşırdım. Hemen iç sayfadaki devamına baktım, oradaki başlık daha da müthişti; “Patronlara büyük kolaylık”. 

Patronlara nasıl bir kolaylık geldiğini anlamak için içeriğine baktım. Türkiye gazetesinde İsa Karakaş imzasını taşıyan yazıda bazı bürokratik işlemlerin azaltılmasından söz ediliyordu.  

Daha önce “çalışanların işe alınması ve işten ayrılmalarında dört farklı birim yerine sadece SGK’ya bildirilmeleri uygulamasına” geçildiği hatırlatılıyor; iki yıl önce bazı pilot illerde uygulamaya konulan “her ay bütün iş yerleri tarafından SGK’ya gönderilmesi zorunlu bulunan aylık prim ve hizmet belgesi ile Maliye’ye bildirilmesi gereken muhtasar beyannamelerin de tek bildirime dönüştürülmesi” uygulamasının 1 Temmuz 2019’dan itibaren bütün Türkiye’de yürürlüğe gireceği hatırlatılıyordu.  

Ayrıca “Cumhur ittifakı”nın Meclis’e verdiği bir kanun teklifinin, çalışanların kimliklerinin polise bildirilmesi uygulamasından vazgeçilmesini ve SGK’nın işyeri kayıtlarının polis ile jandarmanın erişimine açılmasını öngördüğünü duyuruyordu. Bu uygulamaların işverene getireceği kolaylıktan anlatılırken çalışanlar açısından bakılmıyor, çalışana sorun yaratıp yaratmayacağından hiç söz edilmiyordu."

Yazının devamını okumak için tıklayın