Paralı naylon poşet ve Cumhuriyet

Paralı naylon poşet ve Cumhuriyet

16 Aralık 2018 Pazar  |   Kötü

1 Ocak tarihinden itibaren marketlerde satılan naylon poşetlerin paralı olması kararı son dönemde kamuoyunda çok tartışılıyor.

Çevre kaygılarıyla kararı destekleyen de var, asıl amacın çevre olmadığını düşünenler de var.

Cumhuriyet de bu güncel konuyu "Çevre bahane gelir şahane!" başlığıyla haberleştirmiş.

Haber, "çevrenin korunması adı altında naylon poşetlerin ücretleri tüketicinin sırtına vurulacak. Elde edilecek gelir ise perakendeciye ve Hazine'nin genel bütçesine gidecek" diyor ve şöyle devam ediyor:

"Plastik poşetlerin ücretli olması Avrupa'da da uygulanıyor. Ancak, Avrupa'da kaliteli ve dayanıklı (0-50 mikron) naylon poşetler ücretsiz verilirken, manav reyonlarında verilen ince poşetler ise ücretli. Türkiye'de ise tam tersi yaşanacak. Doğaya en çok bırakılanlar arasında yer alan bu poşetler ücretsiz kalmaya devam edecek. 25 kuruştan satılacak olanlar ise market kasalarında yer alan dayanıklı taşıma poşetleri olacak. Plastik sanayicileri dayanıklı poşetlerin Avrupa'daki gibi kapsam dışı bırakılması gerektiğini düşünüyor."

Ama Cumhuriyet'in bu haberine, Hollanda'da yaşayan gazeteci Orhan Alpdündar'ın itirazı var. Medya Günlüğü yazarı da olan Alpdündar Twitter mesajında eleştirilerini şöyle sıralamış:

"Çok sıkıntılı bir haber! Naylon poşetlerin paralı satılması AB yaptırımlarından biridir. Ayrıca hiçbir AB ülkesinde parasız poşet satılmıyor. Satan varsa suç işliyor ve hangi ülkede olduğu belirtilmeli. Cumhuriyet editörleri daha dikkatli olmalı..."