Para nerede arkadaş?

Para nerede arkadaş?

25 Temmuz 2018 Çarşamba  |   Mentor

Başkan Ali Koç'un Fenerbahçe TV'ye açıklamaları benim için sürpriz olmadı, çok uzun zamandır bu konuda camiayı uyarmaya çalışmıştım.

Defalarca yazdım ama Fenerbahçe en kötü noktaya gelene kadar kimseye ulaşmak mümkün olmadı.

Bu tabloda Aziz Yıldırım kadar onu kahraman olarak lanse eden algı manipülatörleri de önemli sorumluluk sahibi.

Kimi menfaat için yaptı bunu, kimi ego masturbasyonu için ama sonuç değişmez, hepsi suçlu. Yeni dönemde bu tipler sosyal medyada tespit edilip ayıklanmalı. Bazı tipler var artık ilgi bağımlısı olmuş, adamın her zaman şakşaklayacağı bir kavram var, bu tipler zararlı haşere gibi. Gerçek yaşamda bir halt olamamanın acısını sosyal medyada ilgi çekerek örtmeye çalışan bu adamların derdi Fenerbahçe değil. Fenerbahçeli yeni dönemde en çok bu kişilere dikkat etmeli.

Ben burada bu konuları yazarken eski yönetimci olanlar şimdi hızlı Ali Koç'cu oldu, Ersun Yanal kovulduktan sonra tek söz söylemeyen bu insanlar Fenerbahçe'ye büyük ihanet etmiştir.

Tablonun kötü olduğunu biliyorduk ama bilmediklerimiz varmış. % 40'la faktoring faizi ödemişiz!!!! Bunun ticari yanı yok, referans faiz 24 iken % 40 faiz isteyen de ödeyen de suç işlemiş, hiçbir özel şirket bu tutarda bir faiz ödemez, battım der, yapılandırma der ama ödemez. Fenerbahçe'nin sahibi yok diye yüklenmişler, bilmiyorum belki de bilerek yapmışlardır. Yoksa makul insan referans faiz 24 iken niye 40-46 faiz ödesin? Bu faiz hukuki değil ve soru işareti var. Bu faiz oranı tartışmalı, hatta hukuksuz. Borçlar Kanununda buna gabin deniyor, yani karşı tarafın içinde bulunduğu durumdan aşırı faydalanma. Bu sözleşmeler geçersiz. Sahipsiz ve kötü yönetilen Fenerbahçe'yi % 46 faiz ile istismar etmek. Bana göre yönetim % 27-28 bandı üstünde hiçbir faizi ödememeli ki burada bile en az 7-8 puan kar var, hepimiz yanında oluruz gidip anlatsınlar mahkemede Fenerbahçe'yi nasıl söğüşlemişler.

Bir başka konu da bu borcun büyük kısmı kontrolsüz denetimsiz dernek tarafından gelmesi. Paranın denetime tabi Fenerbahçe Futbol AŞ.'den denetimsiz derneğe aktarılması ve derneğin borçla orantılı bir malvarlığı olmaması insanı şüpheye sürüklüyor. Erkek basketbolu çıkın derneğin yıllık gideri 10 milyon euro değildir, hiç geliri olmasa bu borca ulaşması 62 yıl sürer. Fenerbahçe'nin parası nerede arkadaş?? Gayrimenkul var ise tam saçmalık salon ve yanındaki arsanın parası Ülker'den geldi, diğerlerini sayın eski yöneticilerinize 100 milyon dolara verelim üstü onların olsun.

Bir de rakiplerin komiklikleri var, yaşamları boyu böyle bir şeffaflık görmedikleri için şaşırmışlar. Ali Koç'un açıklamalarını okuyunca KAP'a şöyle bir baktım aynı metodoloji ile dernek kısımları hariç borçlar neredeyse Fenerbahçe'nin dernek+AŞ toplamına yakın; kontrolsüz olan dernekler olduğu için borçlarda ağırlık orada oluyor. Yani büyük olasılıkla borçları bizim çok üzerimizde ama batıncaya kadar haberleri olmayacak çünkü şeffaf bir yönetimleri yok.

Sonuç; Fenerbahçe'nin 621 milyon eurosu nerede???