Para kimde?

Para kimde?

11 Ekim 2019 Cuma  |   Mentor

Mentor'un yazılarının okuyucuları bankacılar veya yatırımcılar değil, ağırlıklı olarak taraftarlar, o yüzden saçma sapan rakam ve yorumlara boğmadan kısa ve öz yazacağım. 

Fenerbahçe 3 ayda 83 milyon TL kar açıkladı, Galatasaray 80, Beşiktaş ise 67 milyon TL zarar ama Galatasaray'ın karı tamamen Şampiyonlar Liginden gelen ödül parasından kaynaklanıyor, onun dışında gelir olarak Fenerbahçe'nin çok gerisinde. Galatasaray, Beşiktaş ile ise hemen hemen aynı. Son iki yılın şampiyonu için bu tablo yönetim beceriksizliği diye düşünebilir, kısmen bunun payı da var ama asıl Galatasaray'ın kronik bir gelir yaratma sorunu var ve bu son yıllarda artık çözülemez bir problem haline geldi. 

3 ayda Fenerium 45, GSStore 35, Kartal Yuvası ise 33 milyon TL ciro yapmış, sanırım yukarıda söylediğim daha iyi anlaşılıyor. Son iki yılın şampiyonu Şampiyonlar Ligi katılımcısı ezeli rakibinden çok geride, çok açık ve açıklanmaya ihtiyaç yok; Galatasaray Şampiyonlar Ligi gelirlerine çok bağımlı ve bu bağımlılık önceki yılların çok öncesine geçmiş durumda, bu gelirden mahrum olduğunda büyük sıkıntılar yaşayacak gibi görünüyor. 

Borcu azalan tek kulüp Fenerbahçe, rakiplerinin finansal borçları hızla artıyor. Özellikle Galatasaray'ın borcu 3 ayda yüzde 28 artmış.  

Fenerbahçe'nin gelirleri arasında” FenerOl” yok. O gelirler dernekte toplanıyor, sanırım sermaye artırımı ile Fenerbahçe Futbol A.Ş.'ye aktaracaklar. Bu da Fenerbahçe Futbol AŞ'nin borcunun daha da azalmasını sağlayacak ve sermaye yapısını güçlendirecektir. 

3 büyük kulüp arasında finansal istikrarı yakalamış ve geleceği planlamış tek kulüp Fenerbahçe, zaten bankalarla yapılandırma anlaşmasını imzalamama gücüne sahip tek kulüp de o. Nasıl imzalasın, Beşiktaş 5.5 milyar TL yayın temliği vermiş, Galatasaray'da bu açıklıkta bilgi yok ama o da ciddi bir fedakarlık yapmıştır. Bu haliyle yapılandırma anlaşmasının kulüplere kayyum atanmasından kesinlikle farkı yok, Fenerbahçe kesinlikle bu şekilde olacaksa anlaşmadan uzak durmalı. 

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi geliri bağımlılığı adeta yaşamsal öneme sahip, bağımlılık adeta mahrum kaldığı gün yaşamı riske girebilir. Bu tabloyu görünce tüm olanları daha iyi anlıyorum.  

Sonuç; Ali Koç ve Ersun Yanal'ın büyük bir taraftar desteği var. Fenerium cirosundan bunu görebilirsiniz. Galatasaray yönetiminin tek çaresi şampiyonluk. Bizim taraftar olarak tek görevimiz uçurumun kenarındaki kulübü 16 ayda geleceği olan bir kulübe çeviren Ali Koç'a koşulsuz destek olmaktır. Aynı şey Ersun Yanal için de geçerli, bu günler tarihi günler belki 3 Temmuz’dan bile önemli, Fenerbahçe mali olarak bir tempo yakaladı ve eğer bunu sportif başarı ile desteklerse her iki rakibini de geride çok ciddi şekilde geri bırakacak. 

Gün destek günü, elbette eleştiri olacak ama yapıcı ve yıpratıcı olmadan.   

Not: Bunlar benim kişisel görüşlerimdir, yatırım danışmanlığı kapsamında değerlendirilmemelidir.