Özlemi çekilen gazetecilik

Özlemi çekilen gazetecilik

22 Haziran 2019 Cumartesi  |   Serbest Kürsü

Bir yanda S-400 polemiği, diğer yanda İstanbul seçimlerinin yarattığı hareketlenme içinde ilginç bir konu haftalardır öyle ya da böyle gündemde yer almaya devam ediyor. 

İlginç çünkü “nükleer güvenlik” gibi ilk anda Türkiye’de çok fazla kişinin ilgisini çekmesini beklemeyeceğimiz bir konu bu. Aslında biraz damdan düşer gibi, Çernobil dizisi yıllar önce konuşmamız, tartışmamız gerekenleri bir anda önümüze bırakıverdi. Beş bölümlük dizi Çernobil Nükleer Santralinde 1986 yılında meydana gelen kazayı anlatıyordu. 

Diziyi seyredenlerin 32. Gün’ün aslında 26 Nisan’da, yani kazanın yıl dönümünde YouTube’da paylaştığı bir arşiv dosyasını keşfetmesi uzun sürmedi. 

32. Gün ekibi, 1993 yılında kalkıp Çernobil’e gitmiş, gitmekle kalmamış, santralin başmühendisi, aynı zamanda felaketin yaşandığı gece tesisin “bir numaralı” sorumlusu olan Anatoliy Dyatlov’la konuşmuş, yetmemiş, dönemin Ukrayna lideri Leonid Kravçuk’a da ulaşmıştı. 

Asıl ilginç olan şimdiye kadar yarım milyona yakın kişi tarafından seyredilen videonun altındaki yorumlardı. 

İşte o yorumlardan bazıları: 

- Türkiye'de gazetecilerin ve gazeteciliğin olduğu zamanlar. Seslendirme bile dublaj kalitesinde. 

- Şimdiki haberciler gta şifrelerini gizli şifre sanıp haber yapıyor. 

- Gazeteciliğe bakar mısın... Harika ötesi bir Türkçe kaynak. Keşke bu tarz araştırmalar daha çok yapılsa. 

- Vay canına bu adamı bulup bu kelimeleri ağzından almak... 

- Belgesel tadında tarafsız haber. Teşekkürler paylaşım için. Günümüzde böyle kaliteli işler yok. 

- Sene 93 adamlar nasıl bir haber kalitesi oluşturmuşlar izlerken gurur duydum. 

- İşte gerçek gazetecilik bu devlet başkanı ile görüşme ve olayın sorumlusu başmühendis Dyatlov'la görüşmek o zamanlar çok imkanlı değildi! 

- Haberin kalitesine bakar mısın, adam bir haber için Ukrayna’ya gitmiş ve orada radyasyon riskini göze almış. Şimdilerde ise hiç böyle özen uğraş kalmadı O haber ekibinin elleri öpülür. 

- Eskiden gazetecilik seviyesi ne kadar yüksekmiş. 

- Adam zamanında harika bir röportaj yapmış, şimdi böyle bir gazetecimiz var mı bilmiyorum. 

- Geçmişteki habercilik ve gazeteciliğe bak nereden nereye... Şu anki kanallar sosyal medyadan, whatsapptan gelen görüntüleri haber yapıp millete izletiyor ülke çok geriye gitmiş yazık. 

Son yorumun son cümlesi tam da bu yazının anlatmak istediğini çok güzel özetlemiş. 26 yılda Türk medyası ileri gideceğine geri gitmiş, haberin peşinden koşmak, özel röportaj için yollara dökülüp ter dökmek, rutin dışına çıkıp farklı bir şeyler yapmak unutulan kavramlar haline gelmiş.

Durum bu.

Ama en azından eskiden nasıl gazetecilik yapıldığını hatırlayanlar, o zamanlara özlem duyanlar var olduğu sürece umudumuzu kaybetmemeliyiz...