'Otoyol' adındaki soyguncu

'Otoyol' adındaki soyguncu

16 Kasım 2019 Cumartesi  |   Serbest Kürsü

Köprüye girmeden önce son çıkış yazar ya tabelalarda… Kış mevsimine girmeden ben de Ege’ye kaçış fırsatını yakaladım geçtiğimiz Ekim ayında…

Çok seviyorum Bodrum’u! Denizinin rengi bile bir başka mavi görünür bana…  Ve 2 yaşındaki torunum Demir Deniz’le ilk tatilimiz olacağı için bambaşka bir heyecan doruklarda…  

İstanbul Bodrum yaklaşık 700 kilometre! Yanımda iki yaşında bücürük. Onca saat araba yolculuğu ve yalnız ikimiz. Arabayı ben kullanacağım, o ise arkada kendi koltuğunda oturacak. Molalarla birlikte neredeyse 10 saate yakın bir yol… Benim için sorun değil, uzun yollarda araç kullanmasını severim lakin torun, o beni düşündürüyor.  

Neyse ki hani şu yeni yapılan İstanbul-İzmir otobanı var. "Üç buçuk saatte İzmir" diye reklamı yapılan pahalı yol. Gidiş-dönüş 500 küsur lira… Onu kullanırsam ufaklık yolda çok sıkılmamış olur, mola yerleri de sıktır herhalde, rahatça İzmir’e varabiliriz, sonra Bodrum’a zaten 3 – 3.5 saatlik yolumuz kalır diye düşündüm ve yeni yapılan yolu kullanmaya karar verdim. Demir Deniz’im yanımda olmasa kullanır mıydım? Hayır! Bildiğim eski yollardan daha uygun fiyata gitmeyi tercih ederdim tabii ki… 

Alabildiğine boş ve rahat, Avrupa yolları gibi… Keşke tüm yolları böyle yapsalar çukursuz, tümseksiz, yamasız…  İlk gişelere yaklaşırken hızımı azalttım, baktım bariyer çubuğu var, iyice yavaşladım, yavaşladım... Ama görüyorum, öndeki arabalara ilk iki şeritteki gişeler açılmamış.  Gişedekilerle konuşuyorlar. Kafamda soru işaretleri? Yok! Bariyer bana da açılmadı ve durdum.

Gişedeki gence “OGS’m var niye açılmadı diye sordum?” O da bazen okunmadığını söyledi ve 136 TL geçiş ücretini istedi. Elim yan koltuktaki çantama uzandı. Cüzdanımı açtım, öncelikle para var mı ona baktım. Hah! Neyse ki param varmış, ücreti ödedim. Sonra “Ama benim otomatik ödeme talimatım var. Niye ödüyorum ki? Ya yeniden çekilirse diye geçti aklımdan yok ya yapmazlar öyle hata, görürler ödediğimi” diye düşündüm ve kendi sorumu cevapladım… 

Yine bir gişe, yine açılmayan bariyer çubuğu… Bu kez çantamda yeterli param yok. Ödeyemedim. Makbuzu uzatırken görevli “15 gün içinde ödeyiniz” dedi. “Otomatik ödeme talimatım var” diyerek yanıtladım. “Tamam, o zaman oradan çekilir” dedi genç ve yola devam ettim. Dedikleri gibi yol üç buçuk saat değil, daha fazla sürdü. Mola yerlerinin çoğu henüz açılmamış inşaat halinde, sadece benzinciler devreye girmişti. Yani anlayacağınız umduğum, hayalini kurduğum gibi geçmedi yolculuk. Neyse ki Demircik uyuduğu için o fark etmedi bunları.

İzmir’den sonra Aydın yolu ve yine gişeler Hoop! OGS’m çalıştı. “Demek ki OGS’de problem yokmuş. İzmir –İstanbul otobanı nakit para alabilmek için bilerek mi bariyerleri açmıyor?” diye geçti içimden… Çünkü neden bariyer konmuş tüm gişelere? Oysa OGS ya da HGS için gişeler daima açık, engelsiz olur ancak nakit para vererek geçmek isteyenlere köşede bir gişe belirlenmiştir ve orada bariyer olur. Ödedikten sonra görevli o bariyeri açar. Bir tuhaf geldi bu iş bana…  

Sanki yaz bizi beklemişçesine hava öyle nefisti ki… Ekim ayında denize girme keyfi… Küçük adamımla park bahçeleri dolaşıp doyasıya gülmek… Gece ay ışığının denize şavkını usulca izlerken omzumda uyuya kalması… Hele markette alışveriş esnasında arka reyonda kalıp beni göremeyince "Anneee! Anneee!" diye ilk seslenişiyle o kadar güzel anılar birikti ki hafızamda…  

Tatiller hep kısadır, doyulmaz ve mutlaka geri dönülür. Biz de geri dönerken vedayı istemediğimden olsa gerek ilk molayı hemen Yalıkavak’ta verdik. Sonra mavi gökyüzü-yeşil doğa eşliğinde İstanbul yoluna koyulduk.  

Dönüş yolunda da tüm otobanlarda aynı geliş hikâyesini tekrar yaşadık. Açıldı-açılmadı. Açıldı… 

Kasım başında cuma gecesi saat yarım civarı Ziraat Bankası "OGS Hesap Ekstresi" geldi mailime. Tıklayıp baktım. Artı 14 TL bakiye gösteriyor. Çamlıca gişesi vs. var, lakin İzmir yolu hiç görünmüyor. Hadi bakalım! 

Plakaya göre OGS sorgu sistemine girdim hemen. Of! İnanamıyorum! 2.047 TL plakama geçiş ihlal cezası yazılmış.  Bu nasıl olur?

4 geçiş var:  

Birinci geçiş 136 TL cezası 546 TL ve toplam 682 lira ceza 

İkinci geçiş 33 TL cezası 134 TL ve toplam 167 lira ceza 

Üçüncü geçiş 119 TL cezası 479 TL ve toplam 598 lira ceza 

Dördüncü geçiş yine 119 TL ve toplam 598 lira ceza 

Cumartesi Pazar hafta sonu tatiline denk geldiği için Ziraat Bankası Beylerbeyi Şubesine ancak Pazartesi günü gidebildim. Durumu anlattım. Gişedeki görevli hesabıma girip baktı. Yapı Kredi Bankası Kredi kartımdan otomatik ödeme alınıyordu. “Geçtiğimiz Temmuz ayından beri ödeme alınamıyor. Bankanızla görüşün” dedi.  

Yapı Kredi müşteri hizmetlerini aradım. Evet, alınamıyormuş. Zira “soyadı” değişikliği nedeniyle kartım değişmişti. Yeni kart OGS’ye bağlanamamış. Ve bağlanamaz da çünkü Ziraat Bankası bir buçuk yıldır artık sadece kendi bankasında hesap açılarak OGS veriyormuş.  

Kısacası o banka topu diğerine attı. Diğeri de ona… Benim geçiş ihlali 2.047 TL de kapı gibi duruyor. Bankalara şikâyetlerimi bildirdim lakin ünlü bir iş adamı olmadığım için hiç umudum yok. Biliyorum ki bazılarının vergi borçları silinebiliyor, devlet kasaları açılıp borçlar verilip, düzenlemelere gidilebiliyor. Oysa ben kimim ki, sadece emekli bir vatandaş… 

Ve gelelim bu otoyola… 

407 liralık bir geçişe 1640 TL ihlal cezasını neye göre belirlemişler? İnsaf! Yol ücreti 256 TL deniliyor da 15 gün içinde ödemezseniz cezası 3-4 katıdır diye neden duyurulmuyor? Bu duyuruyu yapmak çok mu zor? 

İnternete bakınca şikâyet bölümlerinde aslında bu cezaların yollandığı çok sayıda mağdur olduğunu fark ettim. Hatta yakın bir arkadaşım da Facebook sayfasında ceza makbuzunu paylaşıp, altına “119 TL’ ye 598,75 TL ceza geldi. Ne yapabilirim arkadaşlar?” diye not düşmüş. Hatta bankaya gidip "Buna taksit yapabilir misiniz" diye sormuş. Maalesef, olumlu cevap alamamış.  

Benim de sorularım var tabii: 

- Ziraat Bankası her ay hesap ekstresi gönderiyor. Neden "Şu yolda geçmek istediniz ama bakiyeniz yoktu. Bankanızdan ödeme alamadık borçlu geçtiniz. Şu kadar borcunuz vardır," demiyor? Hala 14 TL artı bakiye gösteriyorum.  

- Ziraat Bankasının OGS’si tüm yollarda açık değil mi? 

- OGS İzmir-İstanbul otobanında kullanılamıyorsa neden OGS gişeleri konuldu?  

- Yapı Kredi neredeyse yaklaşık 30 yıldır çalıştığım bir banka. Kredi kartımın limit artırımı için ya da "Adınıza düzenlenmiş kredi var" diye binlerce kez telefonla, mesajla ulaşırken; Niye “Ziraat Bankası OGS hesabına bakiye çekmek istiyor? Ne yapalım? Onay veriyor musunuz?” Diye aranmıyor, uyarılmıyorum?

Emekli maaşıyla geçinmeye çalışan biri olarak canım inanılmaz derecede çok sıkıldı. Durup dururken “otoban” adında bir soyguncu çıktı karşıma ve “2.047 lira vereceksin” dedi. Soygunu yaparken kullandığı silah ise küçücük, arabanın ön camına yapışkanlı bir alet…