Örsan Öymen anıldı

Örsan Öymen anıldı

22 Temmuz 2019 Pazartesi  |   Günlük

Geçirdiği kalp krizi sonucu 32 yıl önce ölen araştırmacı gazeteci Örsan Öymen, Zincirlikuyu’daki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (YGC) Başkanı Turgay Olcayto, “32 yıl olmuş Örsan Öymen’i kaybedeli. Bugünleri görmediği için Örsan Öymen’i şanslı sayabiliriz. Acar bir muhabirdi, çok çalışkandı. Eleştirel gazetecilikten hiç vazgeçmedi. Halkın haber alma hakkını korumak isterdi. Bugün çalışsa ya adliyede ya da cezaevinde olacaktı. Onu hiç unutmadık, Sevgi ve saygıyla anıyoruz” diye konuştu.  

Törene TGC Başkanı Olcayto, Örsan Öymen'in ağabeyi Altan Öymen, oğlu Prof. Dr. Örsan K. Öymen, kızı  Yasemin Öymen ve torunları, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı, Yazı İşleri Müdürü Bertan Ağanoğlu, TGC önceki Onur Kurulu başkanlarından Ergin Konuksever, kıdemli üyelerden Oktay Ekşi, Namık Koçak ve Şahin Tekgündüz katıldı.

Kimdir?

1 Mayıs 1938’de Ankara’da doğdu, 1950 ve 1960’lı yıllarda Tercüman, Dünya, Ulus, Öncü gazetelerinde çalıştı. Uzun yıllar Alman Radyo Televizyonu’nda (WDR) radyo programcılığı, muhabirlik ve yorumculuk yaptı. Türkiye’ye 1969’da dönen Öymen, TRT’nin yapılanmasında önemli rol oynadı, Söz Meclisten Dışarı programını yaptı.  Günaydın gazetesinde “06 Ankara” adlı köşesinde yazan Örsan Öymen, ağabeyi Altan Öymen ile ANKA Ajansı’na da destek verdi. 1973’te Milliyet’te özgün politik taşlamalarını “Politika Kazanı” başlığıyla yazmaya başladı. Öymen, 22 Temmuz 1987’de Bodrum’da geçirdiği kalp krizi sonucu 49 yaşında vefat etti.

(TGC)