Önce Vikingler dönüyor

Önce Vikingler dönüyor

4 Nisan 2020 Cumartesi  |   Günlük

Koronavirüs salgının henüz tepe noktasına ulaşmamasına rağmen Danimarka “normal hayat”a dönüş takvimini oluşturan ilk Avrupa ülkesi oldu. 

Başbakan Mette Frederiksen, "Eğer bizler önümüzdeki iki hafta kurallara uymaya devam eder ve sosyal mesafemizi de korursak Paskalya tatilinden sonra ülkemiz kademeli, sakin ve kontrollü bir şekilde, yavaş yavaş da olsa normal işleyişine dönecek" dedi. 

Krizi ele alış yöntemiyle kamuoyunda takdir toplayan sosyal demokrat kadın lider, yine de halkı erkenden rehavete kapılıp tekrar evlerde veya dışarıda toplanmamaları, sosyal mesafeyi korumaları ve diğer önlemlere uyma konusunda uyardı ve vaka sayısında artış görülmesi halinde yeniden sıkı önlemler alacaklarını belirtti. 

Son verilere göre, Danimarka'da 3757 vaka görüldü, 139 kişi hayatını kaybetti.

Frederiksen uzmanların alınan önlemlerle virüsün yayılım hızında azalma gözlemlediğini, sıradan grip vaka sayısında da düşüş görüldüğünü, ayrıca diğer ülkelerdeki sayısal artış patlamalarının Danimarka’da yaşanmadığını açıkladı.  Ayrıca, salgının tepe noktasına henüz ulaşmadığını, normal hayata dönmeye çalışırken hastanedeki vaka sayılarının yavaş da olsa artabileceğini, bu nedenle sağlık çalışanlarının işinin çok daha zor olacağını belirtti. 

Danimarka Başbakanı, "Virüs uzunca bir süre aramızda olacak. Daha çok insan virüsten etkilenecek, daha çok insan hastanelere gelecek, kayıplar olacak" uyarısında bulundu. 

Normal hayata dönüş için öncelikle okullar ve iş yerlerinin açılması planlanıyor, ardından sırasıyla restoran, bar ve kafeler, sinema, müze ve tiyatrolar kısmen ve aralıklarla açılacak. Düğünler ve doğum günü kutlamaları için en az 2-3 ay beklemek gerekecek, festivaller ve futbol maçlarının başlaması ise yazın sonunu bulacak. 

Dünyadaki gelişmelere de bağlı olarak yurt içi ve yurt dışı seyahatler iki-üç ay sonra serbest hale gelebilecek. Ancak, yurt dışına seyahat serbest olsa dahi hem güvenlik açısından hem de kendi ekonomilerini desteklemek için Danimarkalıların tatillerini ülkelerinde geçireceği düşünülüyor. 

“Normale dönüş” programıyla aynı anda Covid-19 krizinin durma noktasına getirdiği ekonomiyi harekete geçirme paketi de açıklandı. 

5,5 milyon nüfuslu, vergi oranlarının çok yüksek olduğu Danimarka, iş yeri kapanmaları ve iflasları önlemek için bazı ekonomik tedbirler uygulayacak. Haziran ayına kadar şirketleri ve çalışanları desteklemek için 285 milyar Danimarka kronu (42 milyar Amerikan doları) bütçe ayrıldı. Bu miktar Danimarka gayri safi milli hasılasının yüzde 13’ünü oluşturuyor. Buna rağmen ekonomide aşağıya gidiş ivme kazanırsa parlamentodaki bütün partiler 100 milyar kronluk (15 milyar Amerikan doları) ek bütçe ayrılması konusunda şimdiden anlaştı.  

Bakalım, ülkelerindeki koronavirüs önlemlerine eksiksiz uyup Kraliçe II. Margrethe'in sözünü dinleyerek dünyanın da takdirini toplayan Vikingler Paskalya tatili sonrası bu özverilerinin karşılığını alabilecek mi?

Deniz Ersoy (mahlas)