'Önce ulusal çıkarlar'

'Önce ulusal çıkarlar'

22 Ekim 2018 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Liderler arasındaki kişisel yakınlığın ülkeler arasındaki ilişkilere de yansıyıp yansımadığı zaman zaman merak edilir.

Bazen gerçekten de iki ülkenin liderleri arasında sık rastlanmayan bir samimiyet kurulur, "ortak bir dil" bulunur, bir çeşit "kimya uyuşması" görülür.

Bu liderler kimi zaman gayri resmi ortamlarda kravatlarını ve ceketlerini çıkarır, gömleklerinin kollarını sıvar ve diplomatik dili büyük ölçüde bir kenara bırakarak iki arkadaş gibi sohbet eder.

Peki ama birbirlerine "sen" diye ilk adlarıyla hitap eden liderler arasındaki yakınlık iki ülke ilişkilerine gerçekten yansır mı ya da ne oranda yansır?

İşte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkolog sözcüsü Dmitriy Peskov'a geçenlerde 1. Kanal'da yukarıdaki sorular yöneltildi.

Peskov "kimya uyuşması"nın abartılmaması gerektiğini belirterek, "Bu konunun çok önemli olduğunu söyleyemem. Unutmamak lazım ki hiçbir kimya, Devlet Başkanı'nı ulusal çıkarları korumaktan vazgeçiremez. Bazen liderler arasında büyük dostluk kurulmuş olsa bile..." dedi.

Putin'le eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder arasındaki dostluğu örnek veren Kremlin Sözcüsü, "İkisinin yakın ilişkisi bugün de devam ediyor. Fakat, Schröder başbakanken iki lider uluslararası ve iki ülke arasındaki konularda bazen uzlaşma sağlayamıyor ve sert şekilde tartışıyordu. Yani dostluk, bazen çok gergin geçen görüşmelerin sigortası veya frenleyicisi olamıyor" yorumunda bulundu. 

Putin'in mevkidaşlarıyla yapılan görüşmelerde nelere önem verdiğine de değinen Peskov, "Birbirlerinin çıkarlarını göz önünde bulundurmaya hazır olmak. İlişki kurarken taraflardan birinin diğerine hegemonya ve hakimiyet kurmaya çalışmaması. Putin özellikle sert şekilde buna karşı çıkıyor ve ülkesinin ulusal çıkarlarını koruyor" ifadeler kullandı.

Bir liderin verdiği sözünün eri olmasının Putin açısından çok önemli olduğunu beliren Peskov, "Bazen ben de tanık oluyorum: Putin, görüşmelerde karşı tarafın verdiği sözü tutma konusunda eksikliklerle karşılaşıyor. Çünkü Putin bir şeyler ile söylediği, bir konuda mutabakat sağladığı zaman veya söz verirken mutlaka yerine getiriyor, hem de üzerinde anlaşma sağlanan süre içinde. Fakat her zaman karşısındaki mevkidaşından aynı karşılığı görmüyor. Putin bu tür davranışlardan hoşlanmıyor" dedi.

Fuad Seferov, Moskova