'Önce dâhiler sonra büyükler'

'Önce dâhiler sonra büyükler'

16 Şubat 2019 Cumartesi  |   MG Özel

Dünyaca ünlü Azeri ve Sovyet besteci Kara Karayev ve büyük Türk şairi Nazım Hikmet arasında ilginç bir diyalog yaşandığı ortaya çıktı. 

Azerbaycan basınında çıkan haberlere göre, 1950'lı yılların sonlarında Karayev Moskova'da bir toplantı salonuna girmek isterken Hikmet’i kapının yanında görüyor. Karayev, yaşça kendisinden büyük olan şaire saygının ifadesi olarak, "Nazım Efendi, önce siz buyurun" diye yol gösteriyor. Hikmet ise, "Önce dâhiler, sonra büyükler" diyor ve Karayev'i samimi bir şekilde kucaklıyor ve salona girmesine yardımcı oluyor.  

Nazım Hikmet ve Kara Karayev'in dostluğu 1958 yılından öncesine dayanıyor. Hikmet 1958 yılında Münevver Hanım’a yazdığı mektupta Leningrad kentinde (şimdiki St. Petersburg) Karayev'in "Yıldırımlı Yollar" balesini izlemekten büyük memnuniyet ve onur duyduğunu ifade ediyor. Hikmet Karayev'den "Yakın dostum ve dâhi insan" diye bahsediyor. Moskova'da zaman bulduklarında ikisinin görüşerek edebiyat ve sanatla ilgili konularda dostça sohbet ettiği biliniyor. 

1957 yılında Azerbaycan’da senaryosu Hikmet’e, bestesi Karayev'e ait "Aynı Mahalleden İki Kişi" adlı film çevrilmişti. 

Karayev (1918-1982) dünya klasik müzik sanatına imza atan Azerbaycan asıllı Sovyet bestecilerden biri. Leyla ve Mecnun, Yedi Güzel gibi ünlü bale eserlerinin bestecisi.

Fuad Seferov, Moskova