'Ölümsüz Alay'ın öyküsü

'Ölümsüz Alay'ın öyküsü

10 Mayıs 2019 Cuma  |   Günlük

Yıl 2011 idi… Sibirya’nın Tomsk şehrinde yakın dost üç gazeteci, Meçhul Asker anıtının yanında oturmuş sohbet ediyordu. Hepsinin ailesinde. 2. Dünya Savaşı’nda zafer için hayatını vermiş birkaç kişi vardı. Nazilere karşı direnişte can vermiş büyükbabaları için minnet borcunu ödeyecek bir fikir geldi akıllarına.  

Sergey Lapenko, İgor Dmitriyev ve Sergey Kootovki adlı gazeteciler, bu amaçla bir dernek kurdular hemen. Bir yıl sonra, 2012’de 9 Mayıs törenlerinde, 6 bin kişilik bir grup, ellerinde savaşta ölen büyüklerinin fotoğrafları ile, “Ölümsüz Alay” (Bessertnıy Polk) adı altında yürüyorlardı. 

Bu yaratıcı ve halkın büyük takdirini toplayan yürüyüş hemen Kremlin’in dikkatini çekti. Bir yıl sonra 2013’te, son derece yaygın bir hazırlık ve federal TV kanallarının desteğiyle, Moskova başta olmak üzere ülkenin her yerinde yüz binlerce kişi ellerinde fotoğraflarla yürüyorlardı.

Hiç kuşkusuz, “vatanseverlik” söyleminin yükselişe geçtiği bir dönemde Rusya'da son yılların en başarılı toplumsal projelerinden biri oldu “Ölümsüz Alay” yürüyüşü.  

Bu yıl  sadece Rusya’nın her şehri ve kasabası ile kalmadı, “Ölümsüz Alay” yürüyüşü  tüm dünyada 109 ülkede  gerçekleşti. Sadece ABD’de 13 şehirde yapıldığını söylemek, gelinen noktayı özetliyor. Türkiye’de de Ankara’dan Antalya’ya pek çok yerde sadece Ruslar değil, pek çok SSCB vatandaşı ellerinde fotoğraflarla yürüdü ve kahraman büyüklerini andı. 

Rusya’da 9 Mayıs resmi geçidinden sonra tüm ülkedeki yürüyüşlere 10 milyondan fazla kişi katıldı. Sadece Moskova’da resmi verilere göre katılım 700 binin üstündeydi. Ülke çapında 3 bin 700 yürüyüş yapıldı. 
 

 

Geçen yıl Putin’e bu yürüyüşte, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic gibi isimler de eşlik etmişti. 

Vladimir Putin bu yıl beşinci kez yürüyüşte yer aldı. Putin, en ön safta İkinci Dünya Savaşı'nda mücadele eden babasının fotoğrafını taşıdı. 

Putin, 2015’te Zafer Günü öncesinde Russkiy Pioner dergisinde Sovyet donanmasının denizaltı filosunda görev yapan babasının savaş patlak verdikten sonra acilen Sivastopol'e çağrıldığını yazmıştı. Putin, babasının daha sonra gönderildiği Leningrad’daki bir saldırıda ağır yaralandığını, babasının hayatının geri kalanında ayağındaki şarapnel parçalarıyla yaşadığını aktarmıştı.   

Başından itibaren hiç bir partiye mal edilmeden “milli bir hareket” olarak Kremlin’in desteğiye gelişen “Ölümsüz Alay” yürüyüşü, 7’den 70’e herkesin katılıp omuz omuz yürüdüğü bir etkinliğe dönüştü. 

(TürkRus.Com)