Öğrenci mücahit

Öğrenci mücahit

3 Mayıs 2018 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Uyandığımda, çavuş karşımda gülüyordu ve bu gülüş "anlıyorum seni çocuk" gülüşüydü.

Yaşım 16, saat gecenin on bir kırk beşiydi.

Mangadaki  ilk günüm, gecem. 77. bölük desem çok da anlatmaz meramı, bölük Mandrez, takım1, manga 2. Yumurta Tepe Rum'a en yakın nöbet yerimiz. En yakın Rum dediğim de, Yumurta Tepe'den 1 mil kadar uzakta Domuz çiftliği.

Öğrenciyim ya 16 yaşında, ilk gecem, çocuğum, çavuş nöbet uydurmuş bana.

İlk nöbetim mücahitlikte, saat 10-1 manga karargâhında! Bir su lastiği tutturmuş elime 'nöbet süresince çiçekleri sebzeleri de sula' diyerek.

Uyumayım diye yapmıştı ve ne güzeldi, çiçek sebze de yetiştiriyorduk.

Uyudum işte, elimde su lastiği ile uyudum işte çiçekleri sularken.

Ne güzel bir uyumaydı o, ne güzel yurtseverlikti ve ne güzel insanlardık,

Mandrez kıracının ortasında 11 kişiydik, biri çavuş. Bize en yakın mesafedeki insan 1 mil uzağmızda nöbete duran Rum nöbetçiydi.

Gecede ay varsa güzeldi manzara fakat yoksa karanlıktı zifiri.

Öğrenci mücahitlerdik ve hiçbirimizi de mücahitliğe Rauf Denktaş, Dr Fazıl Küçük, Osman Efe, Karaca kumandan, Fikret Kürşat, Sancaktar Bayraktar, aynı zamanda okul  (LTL) müdürümüz de  olan 88. Bölük komutanı Erol Özçelik çağırmamış, zorlamamıştı. Gönüllüydük gönlümüzle.

Bir seferinde de 1- 4 Yumurta Tepe nöbetinde, içindeki fıstıkları yedikten sonra attığım fıstık hartucunun içindeki boş fıstık kabukları dolayısı ile gecenin rüzgârı ile çıkan seslerden korkarak, bölüğü alarma geçirmişliğim de var. Ta ki abimiz gibi de olan çavuşun, telaş içinde nöbet yerine gelip de olayı çözmesine kadar.

4-7 nöbetinden sonra aceleyle mücahit üniformalarını çıkarır, okul üniformalarını giyer ve silah zoru ile fethettikleri için Rumların elinde olan Küçük Kaymaklı'yı boydan boya geçip, neredeyse sınır diyebileceğimiz Lefkoşa Türk Lisesine giderdik.

Felsefe dersi de alırdık, mantık, sosyoloji ve psikoloji dersleri de, matematik, edebiyat, fizik, kimya, biyoloji ve labaratuarlarımız da vardı deneyler de yapardık, bando takımı da vardı lisenin, ve resim atölyesi efsaneydi.

Gazetesi bile vardı lisenin adı ÇIĞIR, bunu da bir gün anlatırım.

Öğrenciliğimiz başarılıydı ve mücahitliğimiz dirençli.

Vietnam savaşı nedeniyle ABD'yi protesto edecek denli sorumluluk sahibi öğrencilerdik insaniyete karşı.

Lise öğretmenlerimiz ve çavuşlarımız komutanlarımız öğrenci ve mücahit arkadaşlarımız abilerimiz, teşekkürler sizlere