O zaman futbolu kapatın!

O zaman futbolu kapatın!

21 Kasım 2019 Perşembe  |   Mentor

Türkiye'de bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak ve varoş kültürünün ucuz ve köşe dönücü “zübük” felsefesi ile olayları değerlendirmek yaygın bir yaklaşım. 

Yine son söyleyeceğimi ilk söyleyeyim ve insanları düşünmeye zorlayalım. 

Fenerbahçe Spor Kulübünün vazgeçilmezi erkek basketbol takımıdır çünkü Fenerbahçe'yi bir dünya markası yapmıştır, bu konu öyle bir noktaya geldi ki futbol takımı kapanır erkek basketbol takımı kapanmaz. 

Elbette bütün dünyası "ulan kaç para kazanılır..." olan ve dünyayı kendi dünyası kadar küçük algılayan vizyonsuzlara tüm Amerika'nın izlediği Bogdanoviç'in Twitter’da “Haydi Fenerbahçe” yazmasının ya da Real Madrid'in yıldızı Ramos'un “Türkiye'de Fenerbahçe'den başkasını tanımıyorum müthiş basketbol oynuyorlar” demesinin ne anlama geldiğini nasıl anlatacaksın, anlatamazsın çünkü onlar hala kürk giyen insanlar ihtiyaçlar piramidinde ikinci sıraya çıkamamışlar. 

Türkiye'ye gelmiş geçmiş en büyük kupaya, finalini dünyada 2 milyar kişinin izlediği bir organizasyona "Ama ödülü sadece 1 milyon euro" diyen insanların düştüğü hali görün ve ders alın.  

Futbol kulübünün en büyük zenginliği taraftarıdır, taraftarı yaratan da sportif başarıdır ama sportif başarı kalıcı taraftar bağlılığı sağlamaz, bunu sağlayan marka değeridir. Mesela yanar döner yöntemlerle elde edilen sportif başarılar kalıcı taraftar bağlılığı yaratmaz ama Fetö'ye ilk darbeyi vuran kulüp unvanı seni sonsuza kadar milyonların sevgilisi yapar. 

Marka değerinin en önemli parçası diğerlerinden farklı olduğunu ve tercih edildiğinde sana farklı bir kimlik vermeyi vaat etmesidir. Sportif başarıdan oluşan marka değeri sportif başarı gittiğinde parçalanır ama Fetö ile mücadele gibi toplumsal içerikli mücadelelerle bezenmiş marka değeri kalıcıdır. 

Basketbol da bunu sağlar, daha büyük daha farklı ve daha saygın bir dünyanın kapısını açar basketbol ve bu dünyanın en büyüklerinden biri olmak sizi çekici bir marka yapar. Ne demek istediğimi bir örnekle anlatayım ülkede bir zamanlar sadece mütedeyyinlerin markası olan Ülker'i üstüne yüklenmiş negatif mesajlardan kurtarıp önce ulusal dünya markası yapan gücün adıdır basketbol. 

Basketbol takımın çok başarılı olursa dünyanın her yerinde sana kapılar açılır, insanlar seni kendine yakın bulur Ramos gibi bir oyuncu bile belki basketbol için Fenerbahçe'yi seçer. 

Kalın kafalar almasa da bunun parasal karşılığı da vardır. Ali Koç'ların gelecekte Fenerbahçeli olmasının Fenerbahçe'ye ne kazandırdığını anlatmama gerek yok çünkü kalın kafaların bunu anlamasına imkan yok, diğerleri de zaten biliyor. 

Siz gidip bakkaldan plastik top alın onunla futbol oynayın ve kazananı da kimin kimi daha çok  dövdüğü belirlesin ama basketbol size anlamak için fazla ağır. 

Fenerbahçe Erkek Basketbol takımı futbol takımının 100 yılda yapamadığını 5 yılda yapmış bir organizasyondur ve eğer branşlardan biri kapatılacaksa futbol kapatılmalıdır.