O gece ne oldu?

O gece ne oldu?

3 Nisan 2019 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Ülkenin dört bir yanına belediye başkanları yerine neden Cumhurbaşkanı afişleri asılır? Medya tüm kuvvetiyle belediye seçimleri yerine neden Cumhurbaşkanını ön plana çıkarır? 

Hayatımızda hiç görmediğimiz, yalnız bizim değil büyüklerimizin de görmediği enteresan bir süreç yaşadık. Hatta seçim günü sosyal medyada şöyle bir yazı paylaşılmıştı: “Oy kullanmaya gittim. Oy pusulalarında Cumhurbaşkanının fotoğrafını göremeyince oyumu kullanmadan eve geri döndüm”. Şaka bir yana bizler cidden böyle bir durum yaşadık. 

Aslında Amerika’nın 2. Dünya Savaşı dönemi ve sonrasında yapılan kitle iletişim ve propaganda araştırmalarına bakıldığında az sayıda kişinin seçim kampanyaları süresinde yürütülen iletişim kampanyalarından etkilendiklerini ortaya koyuyor. Demek ki seçim kampanyalarında bunca koşuşturma vs. çok küçük bir sayıyı etkiliyor.  

Peki, ama neden koskoca Cumhurbaşkanı o minik sayıyı etkileyebilmek için çay poşeti dağıtsın ki? Acaba seçim kampanya araştırmalarını mı bilmiyor? Yoksa bu araştırma sonuçlarını bildiği halde bunca çalışmaya, yorulmaya o minik sayı çok mu önemli? 

Aslında şu Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir dönelim....

Hatırlarsanız Muharrem İnce o gece tüm seçmenini ellerinde çuvallarda oy pusulalarıyla ortada bırakıp geceye karışmıştı. Gündüz “Ben seçmenimin hakkını koruyacağım, gerekirse 50 bin avukatla Yüksek Seçim Kurulunun kapısına dayanırım” diyen adam gece ortalıkta hiç görünmemişti. Ta ki ertesi gün öğlende kahvaltısını yapmış, tıraşını olmuş kameraların karşısında boyunu gösterene kadar. Ve “Hile yapıldığını biliyorum ama 10 milyonluk da hile olmaz" gibi bir şeyler çıkmıştı ağzından yanlış hatırlamıyorsam. Oysa Fox-TV‘de İsmail Küçükkaya‘nın “Cep telefonuma şimdi bir mesaj geldi. Muharrem İnce’den. ‘Adam kazandı’ diyor” sözleriyle yenilgiyi kabullendiğini bizlere duyurmuştu çoktan… Üstelik o gece tüm oyların sayımı gerçekte tamamlanmamıştı. Medya tarafından “algı operasyonu” yürütülmüştü. Bu oyuna da maalesef ilk Muharrem İnce düştü. 

İşte o gece gerçekte ne oldu sizce?  

O gece “Kim? Nerede? Nasıl? Kiminle?” önemli oldu! Bunlar konuşuldu… “Ne dedi “Önemli oldu! Bunlar konuşuldu… Lakin esas o gece bizim oylar “Ne kadardı?” bu gözden kaçırıldı. Evet, bizim oyumuz ne kadardı? Bunu kim öğrendi? Tabii ki biz öğrenemedik.   

Kim öğrendi? İktidar!  

Peki… Bu seçimde iktidar muhalefetin oylarını bilerek seçime giriyorsa ne yapacaktı?  

Kazanabilmek için elinden geleni ardına koymayacaktı. Bazı insanlar yenilgiyi asla kabul etmedikleri ve kimseye güvenmeyen yapıda oldukları için konu belediye seçimi ve muhtarlık olsa dahi oturdukları makamı görmeksizin kişiliklerinin ve kendilerinin biçtikleri makamın gereğini yaparak sahaya ineceklerdi ve indiler de… Geçmiş olsun! 

Yasemin Özben