Nezarette 7 saat

Nezarette 7 saat

16 Temmuz 2019 Salı  |   Günlük

Bir festivale katılmak için gittiği Urla'da gözaltına alınan Orhan Aydın serbest bırakıldı. Aydın, "IŞİD gibi doğaya, çevreye, insanlığa düşman bir katil örgütü öven bir tweet’le ilgili yaptığım paylaşım, gösterdiğim reaksiyon için açılan bu dava kabul edilemez" diye konuştu. 

Aydın, Uluslararası Urla Toprak Sahne Tiyatro Festivali için gittiği Urla’da gözaltına alındı. Orhan Aydın’ın iktidara yakın yazar Esra Elönü’nün suç duyurusu sonucu Gaziosmanpaşa Savcılığı’nca açılan dava kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. 

Serbest bırakılmasının ardından Sözcü'den Sercan Meriç'e açıklama yapan Aydın, ifade vermek için gözaltına alındığını ve 7 saat nezarette kaldığını belirterek, “Bu, adaletin ne duruma geldiğinin göstergesidir. IŞİD gibi doğaya, çevreye, insanlığa düşman bir katil örgütü öven bir tweet’le ilgili yaptığım paylaşım, gösterdiğim reaksiyon için açılan bu dava kabul edilemez. Ben bu coğrafyada 47 yıldır sanat üretiyorum” dedi. 

Aydın, serbest kaldıktan sonra kişisel sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: 

"SERBEST BIRAKILDIM. 7.5 saat Karakol ve Savcılık ifadesinin nedeni; Esra Elönü’ye HAKARET. Bir daha yazayım Esra Elönü’ye HAKARET. Gazeteci imiş ve de Yazar imiş! Yanımda durarak, dayanışmalarını ileten tüm insanlığa sevgiyle teşekkür ederim." 

Serbest kaldıktan sonra Aydın, 2016 yılında IŞİD ile ilgili bir paylaşım gördüğünü söyleyerek bu paylaşımın Elönü'ye ait olduğunu belirtti. Aydın, Elönü'nün 'İslam'a göre IŞİD komutanıyla evlenmek geçerlidir' dediği paylaşımı 'Alçalıktır, katilleri övmektir' diye paylaştığını söyledi.

(Cumhuriyet, soL Haber)