Neden kapandılar?

Neden kapandılar?

1 Ocak 2020 Çarşamba  |   Günlük

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li Ekrem İmamoğlu’na geçmesinin ardından Türk Medya’da deprem etkisi yaşandı. İBB’den önemli bir gelir elde ettiği iddia edilen Türkmedya Grubu, bu kalemin üstü çizilince mali yapısında önemli aksaklıklar hissetmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cezaevi arkadaşı Hasan Yeşildağ tarafından iki yıl önce yine AK Parti’ye yakın bir iş adamı olan Ethem Sancak’tan alınan kurum, bütçeyi çevirebilmek ise o günden sonra bankaların yolunu tuttu. 

Türkmedya için devreye sokulan Vakıfbank, çalışanların maaşlarının ödenmesi için yaklaşık olarak her ay 10 milyon TL’lik bir kredi açtı. Zaman içinde borç miktarı ise 120 milyon TL’yi buldu. Meblağın büyümesi ve geri ödemelerin aksaması sonrası ise Vakıfbank ile Türkmedya arasında yeni bir kriz patlak verdi. 

Ödeme için imza atmayı reddeden Vakıfbank yöneticileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etti ve durumu bildirdi.

Erdoğan, kurumu kurtarma çabalarının yetersiz kaldığını anlayınca ise kapatılma yönünde sunulan öneriye onay verdi. 

Ayrıca kulislerden sızan son bilgilere göre; 2020 yılı içinde Türkmedya’nın geriye kalan tek günlük gazetesi Akşam ve televizyon kanalı 24’ün de kapanması gündemde.

31 Mart yerel seçimlerinden sonra Star ve Güneş gazetelerinde pek çok isimle yollar ayrılmış, Star Matbaası ve Akşam Life eki kapatılmıştı. Ardından yapılan açıklamayla Star ve Güneş gazetelerinin komple kapatıldığı, Güneş gazetesinin Akşam’ın içine 4. sayfa eki olacağı duyurulmuştu.

(Medyaradar)