'Neden Hürriyet'ten ayrıldım'

'Neden Hürriyet'ten ayrıldım'

23 Şubat 2019 Cumartesi  |   Günlük

Uzun süre Hürriyet'in Fenerbahçe muhabirliğini yaptıktan sonra istifa kararı alan Ahmet Ercanlar, gazeteden ayrılma kararının gerekçesini Twitter'dan şöyle açıkladı:

"9 yılı aşkın Hürriyet’te görev yaptım. Bu süreçte bana verdiği her şey için Hürriyet ailesine teşekkür ederim. Ancak son zamanlarda özgürlüğüme müdahale edildiğini hissettim ve bağlarım kopmaya başladı. Ardından aşağıda yazacağım gelişmeler oldu. 

Gazeteye çağrıldım ve insan kaynaklarında önüme bir klasör tweet konuldu. Bazıları hakem eleştirilerim, bazıları Fenerbahçe lehine tweetlerimdi. Anlam veremedim. İletişim fakültesinde gazeteciliğin halk için yapıldığını öğrendim. İnsanlara gördüklerimi yazmamam kabul edilemezdi 

Benim Ali Koç lehine bir şey yazmam ya da Fenerbahçe’ye bir haksızlık yapıldığında bunu dile getirmem her şeyden önce kamu yararına bir şeydir. Bir kesime haksızlık yapılıyorsa bunu dile getirmek zorundayım. 

Bunun üzerine 2 subliminal mesaj verdim. İki instagram mesajı ile savunma isteyenlere yanıtımı ilettim. 

Ancak yaşananlardan sonra bu yanıtlarım yeterli değildi. Ya gazetede kalıp susacaktım ya da onurlu bir şekilde bırakacaktım. Her gün ölmektense bir kez ölmeyi tercih ettim. Çünkü eğer kalsaydım susmak ve yapılan herhangi bir haksızlığa ses çıkartmamam gerekecekti. Bu bana uymazdı 

Müdürümü aradım ve çıkışım için gerekli kolaylığın sağlanmasını rica ettim. O da yardımcı oldu ve bugün çıkışımı aldım. Ne korkağım, ne kahramanım. Sadece gazeteciyim. İşimin gereğini yaptım. Mesleğimi yapamayacağım noktada bıraktım. Bundan sonra da haberlerime devam edeceğim."