'Ne şikesi memleket elden gidiyor'

'Ne şikesi memleket elden gidiyor'

3 Mart 2019 Pazar  |   Mentor

Hakemlerin ve spor medyasının Fenerbahçe düşmanlığı arsızca ve utanmazca devam ediyor... 

Maçta Fenerbahçe lehine penaltı ile sonuçlanması gereken  5 pozisyon var, hakem sadece birini verdi. VAR adı verilen dünyada hakeme yardımcı olması için kurulan Türkiye'de ise Fenerbahçe'nin haklarını çalmak için kurulan organizasyon bunlardan sadece birinin izlenmesini uygun gördü ki o da Fenerbahçe'nin penaltısını iptal ettirmek içindi. 

Maçın 47. dakikasında Rizesporlu oyuncu sol taraftan gelen ortayı eliyle keserek durduruyor, eller açık topun kontrolünü bu sayede sağlıyor çok net penaltı. Hakem izliyor VAR görmüyor.

Sağ taraftan yapılan bir ortada Soldado rakip defans oyuncusu tarafından arkasından çekilip düşürülüyor, penaltı. Hakem izliyor VAR uyuyor. 

Tolgay rakibinden topu geçiriyor, kendini geçiremiyor rakibi kontrolsüz bir şekilde ayağına darbeyi geçiriyor, ceza alanı çizgisi üzerinde net penaltı. Hakem de VAR da umursamıyor. 

Ayew sağdan ceza alanına giriyor, topu ileri doğru geçiriyor arkasından kendi geçmek isterken yanındaki defans oyuncusunu geçmek üzere iken arkadan gelen defans oyuncusu hem alttan tekme atıyor hem de Ayew'i arkadan iterek düşürüyor. Hakemin de VAR'ın da umurunda değil. 

Serdar'ın pozisyonunda IFAB kuralları açık, ofsayt olsa bile penaltı ayrıca o pozisyonda el yüze pozisyon icabı gelmiyor, rakip oyuncu Serdar Aziz'e vuruyor. Yüze gelen kontrolsüz darbeler bile sarı iken bunun kırmızı olduğu açık ama Fenerbahçe penaltıyı bile VAR'ın elinden zor kurtarıyor. 

QTM'deki utanmazlık ve aymazlık o derece varmış ki herkes Fenerbahçe düşmanlığının biplendiğini biplenmek için Fenerbahçe düşmanı olmak gerektiğini bildiği için "Kural penaltı diyor ama vicdanım değil" diyor, diyecek kadar alçalanlar oluyor. 

3 Temmuz’un henüz ilk günlerinde bunun hükümete yönelik bir eylem olduğu söylenmiş ve çoğumuz gülmüştük; bana göre de bir çoğumuza göre de 3 Temmuz Fetö organizasyonu olsa bile hükümet desteklemişti. Ancak sonradan ortaya çıktı ki, Fetö'nün 3 Temmuz’daki Fenerbahçe operasyonu hükümeti devirmeye yönelik eylemler zincirinin ilki idi. 

Fikrim değişmiyor, hakem, spor medyası ve TFF içinde kripto Fetöcüler olduğuna ve Fenerbahçe üzerinden ülkeyi kaosa sürüklemeye çalıştıklarına inanıyorum. Yoksa hakem ve medya 4 tartışmalı pozisyonunun dördünde de aynı fikirde nasıl olur, çok farklı seslerin çıkması lazım, çok açık ve organize olduğu, tek elden yönetildiği belli. 

Aziz Yıldırım'ın sözünü hatırlamakta fayda var; "Ne şikesi memleket elden gidiyor…" Bu sözün ifade ettiği şartlar halen devam ediyor. 

Sonuç; seçim öncesi Fenerbahçe üzerinden bir başka sosyal travma yaşatılmaya ve kargaşa çıkarılmaya çalışıldığına inanıyorum, TFF, hakem ve medyadaki herkes son hücresine kadar soruşturulmalıdır. 

Fotoğraf: Hürriyet