'Ne portakal ne de mandalina'

'Ne portakal ne de mandalina'

18 Aralık 2018 Salı  |   Günlük

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert bir dille eleştirdiği Fox Ana Haber Bülteni sunucusu Fatih Portakal'a meslektaşlarından destek geldi.

Portakal, geçen hafta FOX TV'de yayınlanan ana haber bülteninde Fransa'daki 'Sarı Yelekler' eylemlerini gündemine almış ve hükümetten isimlerin polis şiddetine dair açıklamalarını hatırlatarak şunları söylemişti: 

"Hadi bakalım barışçıl bir eylemle zamları, doğalgaz zamlarını protesto edelim. Hadi bakalım, yapalım. Yapabilecek miyiz? Kaç kişi çıkacak korkudan endişeden sokağa? Kaç kişi çıkar sokağa Allah aşkına söyler misiniz? Bireysel ve toplumsal muhalefeti baskı altına almaya ve yıldırmaya çalışıyorlar. En doğal hak ama uygulanamıyor. Fransa olmuş, Türkiye olmuş çok da farketmiyor açıkçası."

Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun üzerine Denizli'de yaptığı konuşmada "Bir tanesi çıkmış sokağa davet ediyor ahlaksıza bak. Sen ne yapıyorsun, burası Paris mi? Gezi olaylarında, 15 Temmuz'da zaten herkes dersini aldı. Bu tür olaylara girişenler bunun bedelini ağır öderler'' demişti. Erdoğan, Portakal'a yönelik 'eleştirilerini' bugün de Konya'daki toplu açılış töreninde şöyle sürdürdü:

"Birileri çıkmış portakal mıdır, mandalina mıdır, narenciye midir sokağa çağırıyor. Haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni."

"Bir gazeteciyi açıktan hedef göstermektir"

Gazeteciler Sendikası'ndan yapılan açıklamada, "Tehditle, şiddetle gazetecileri ve toplumu baskı altına almaya çalışmak güç değil âcizlik göstergesidir. Sayın Cumhurbaşkanı, gazetecileri hedef göstermeyiniz. Yurttaşları bölmeyiniz, kutuplaştırmayınız. Bir seçim kazanmak için ülkeyi ateşe atmayınız"denildi.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Portakal'ın açıktan hedef gösterildiğini belirtti ve yapılanların "bir seçim uğruna" değmeyeceğini belirtti.

"Memlekette gazeteciliğin nasıl zor koşullarda yapıldığının bir örneği daha"

Gazeteci Metin Uca'nın paylaşımı şöyle oldu:

"Fatih kardeşim ne portakal, ne mandalina ne narenciyedir çağdaş, uygar saygın bir insan, bir gazetecidir. Hollanda protestosunda Fransız bayrağı yakan, eski başkan François Hollande'ı Hollanda zannedip protesto eden cahil güruhu, hiçbir yetkili kışkırtmamalıdır."

Gazeteci Banu Güven ise Portakal örneğiyle Türkiye'de gazeteciliğin durumunu gözler önüne serdi.

"Ne portakal ne de mandalinadır, gazetecidir"

CHP eski İstanbul milletvekili ve Gerçek Gündem eski Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş da Portakal'ın açık bir şekilde hedef gösterildiğini belirtti. Yarkadaş şunları söyledi: 

"FOX TV Ana Haber sunucusu meslektaşımız Fatih, ne portakal ne de mandalinadır! FATİH GAZETECİDİR!  Fatih bu ülkedeki bir gerçeği; demokrasinin olmadığını açıkça dile getirdiği için hedefe konuluyor ve yerel seçim öncesi sindirilmeye çalışılıyor.  Şu bilinsin ki; Fatih Portakal yalnız değildir!"

BirGün gazetesi yazarı Fatih Yaşlı da, konuya dair şu paylaşımda bulundu:

"Bunu birilerinin bir emir, bir çağrı olarak görmeyeceği, durumdan vazife çıkarmayacağı düşünülebilir mi? Dün Kılıçdaroğlu'na, bugün Portakal'a... Gerçekten inanılmaz." 

(Medyaradar, Medya Günlüğü)