Ne oldu bize?

Ne oldu bize?

17 Mayıs 2019 Cuma  |   Köşe Yazıları

Ne kadar yorulduk böyle, birbirimizi anlamaktan ne kadar uzaklaştık! 

Anadolu’nun bilge çağrısından, ortak değerlerimizden, kültürümüzden, geleneklerimizden, dayanışma gücümüzden her geçen gün bir şeyler eksildi. Değerlerimizi, komşuluğu, kul hakkını reklamlarda hatırlatıyorlar! Ramazanda, içecek reklamlarında bazen… 

Toplum olarak yüzleştiğimiz önemli sorunların çözümüne birlikte katkı veremiyoruz. Yetişmiş insan kaynağımızdan yararlanamıyoruz. Umutsuzluğa kapılıyoruz.  

Kimi siyasi partiler kendi oylarını artırmak için toplumun fay hatlarında dolaştı. “Partilerin tabanlarını konsolide etmesi” diye bir argüman etrafında döndü mevzular. Ekranlardaki kimi gazeteciler, sürekli televizyona çıkmaktan ne zaman bilim yaptığını, araştırma yatığını anlayamadığımız kimi akademisyenler soğukkanlılıkla siyasetçilerin oy oranlarını artırabilmek için neredeyse her şeyi yapabileceğine ilişkin argümanları meşrulaştırmaya çalıştı. 

Halbuki Türkiye’de yaşayan her vatandaş eşit değil miydi? Herkes istediği partiye oy verme hakkına sahip değil miydi? İnsanlar dindar olabilirdi ya da olmayabilirdi. Herkes farklı bir dünya görüşüne sahip olabilirdi. Herkes düşündüğünü söyleyebilirdi. Herkes adalet, kurumlar, eğitim imkanları açısından eşit şansa sahipti. Bu ülke hepimizindi. Neden böyle oldu? Neden bazıları bu ülkeyi daha fazla sevdiğini iddia etmeye girişti, ötekileştirdi diğerlerini, itham etti? Böyle yapanlara neden şüpheyle bakılmadı? 

Ama artık zamanı değil mi? Hepimiz bir araya gelerek şu sorulara yanıt aramalıyız:  Adalet sistemimizi nasıl ayakları üstüne koyacağız? Eğitim sorununu nasıl çözeceğiz, bu ülkenin ekonomik alt yapısının teknolojik dönüşümünü nasıl sağlayacağız, nasıl stratejik sanayileşme unsurlarını geliştireceğiz, geleneklerimizi, dilimizi, kültürümüzü nasıl daha fazla koruyabileceğiz, toplumsal dayanışmamızı nasıl daha fazla artırabileceğiz, çocuklarımızın beslenmesine, eğitimine nasıl daha fazla katkı vereceğiz, nasıl sokakta çocuk kalmamasını sağlayacağız? 

Eğer kadınlarımızı, çocuklarımızı korumak, onlara güzel bir gelecek vermek istiyorsak bugün yüzleştiğimiz sorunlara ve nedenlerine hep birlikte çözüm aramamız gerekiyor. Umutla, cesaretle…

Samih Güven

Yazının orjinalini ve diğer yazıları okumak için için tıklayın