Nazım'ın az bilinen fotoğrafları

Nazım'ın az bilinen fotoğrafları

21 Şubat 2018 Çarşamba  |   MG Özel

Dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet'in Sovyetler Birliği'nde çekilen ve Türkiye'de fazla bilinmeyen çok sayıda yeni fotoğrafları ortaya çıktı. 

Multimedia Sanat Müzesi (MAAM) ve Moskova Fotoğraf Evi'ne (MDF) ait olan fotoğrafların tamamı Hikmet'in Sovyetler'de yaşadığı yıllarda çekilmiş. 

Fotoğrafların bazılarında Moskova'da şimdiki parlamento binası Duma'nın hemen yanındaki Kolonnom Zal Dom Soyuz konser salonunda Hikmet konuşma yaparken ve katılımcılarla samimi şekilde sohbet ederken görülüyor.

Başka karelerde şairin, dünyaca ünlü Sovyet besteci Dmitri Şostakoviç'in yanında oturduğu, Kırım'da Sovyet öğrenci kampı Artek çalışanlarıyla birlikte muhabbet ettiği, Azerbaycan şairi Mirze Elekber Sabir'in gecesinde Azeri dostlarının huzurunda konuşması görülüyor.

Diğer bir karede Duma binasının karşısındaki Moskova Oteli'nin lobisinde efkarlı bir Nazım görüntüsü var.

Şairin Sovyet öğrenciler ile yaptığı görüşmeleri anlatan fotoğrafların yanı sıra 3 Haziran 1963'te hayatını kaybetmesinin ardından cenaze töreninden hüzünlü hüzünlü kareler sıralanıyor. Cenaze töreninde, o sırada 12 yaşında olan oğlu Mehmet babasının cansız bedenine sarılmaya çalışıyor.

4 Haziran 1963'te düzenlenen cenaze töreninde Nazım'ın yakın dostları Sabiha- Zekeriya Sertel'in kızları Yıldız Sertel'le  Mehmet'in annesi Münevver Hanım da bulunuyor.

Fuad Seferov, Moskova

Not: Fotoğraflara bu sayfanın başındaki "FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN" butonundan ya da Medya Günlüğü ana sayfanın altındaki galeriden ulaşabilirsiniz.