'Nâzım'ı sahnelerde de yaşatalım'

'Nâzım'ı sahnelerde de yaşatalım'

14 Aralık 2019 Cumartesi  |   MG Özel

Ünlü tiyatro yönetmeni, Moskova Şukin Tiyatro Enstitüsü Yönetmen Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mihail Borisov, Nâzım Hikmet'in eserlerinin Rusya tiyatrolarında sık sık sahnelenmesi gerektiğini belirterek, "Bu, onu yaşatmamız için en güzel vesile olur" dedi. 

Öğrencilik yıllarında şairin eserlerini okuduğunu anlatan Borisov, "Büyük şair Hikmet'i ilk kez bana ünlü Sovyet tiyatro yönetmeni akademisyen Marianna Ter-Zaharova anlattı. İkisi dosttu. Ben de daha sonra eserlerine ilgi duymaya başladım” diye konuştu. 

Hikmet'in günümüz tiyatrosunun gereksinim duyduğu bir yazar ve şair olduğunun altını çizen Rus yönetmen, "Nâzım kelimenin gerçek anlamıyla büyük bir şair, tiyatro ve oyun yazarıydı. Günümüzde yaşanan sorunları dile getiren bir büyük insan. Çok zeki bir yazardı. Tiyatro eğitimi sırasında onun eserlerinden yararlanıyoruz. Fakat çok isterdim ki, sadece eğitim sırasında değil, Moskova tiyatrolarında da onun eserlerini sık sık sahneye koyalım” diye konuştu. 

Türkiye ile bu konuda ortak kültürel projeler üretmeye hazır olduklarını ifade eden, "Gelin, Nâzım'ı Moskova'da bir daha yaşatalım. Onun eserlerini başta Moskova olmak üzere Rusya tiyatrolarında sık sık sahnelememiz, büyük şairin yaşatmamız için en güzel vesile olur. Ayrıca, Nâzım'ın eserleri günümüz tiyatrosuna yakışan güzel eserler. Bu konuda Türkiye ile ortak projeler hazırlayabiliriz. Ben ve tiyatromuz hazırız" dedi. 

Fuad Seferov, Moskova