Nazım Hikmet'siz 55 yıl...

Nazım Hikmet'siz 55 yıl...

3 Haziran 2018 Pazar  |   Günlük

"Sende ben imkansızlığı seviyorum, fakat asla umutsuzluğu değil..."

Umudun, mücadelenin büyük şairi Nazım Hikmet Ran, ölümünün 55'inci yıldönümünde Moskova'da Novodeviçi'deki mezarı başında törenle anıldı.

Yıllardır gelenek olduğu gibi yine Rus Türk İşadamları Birliği'nin (RTİB) ve Nazım Hikmet Kültür Vakfı'nın girişimiyle düzenlenen anma töreninde halk ile devlet bir kez daha "ortak payda" Nazım'ın gölgesinde buluştu. Moskova Büyükelçiliği adına yaptırılan özel çelengi de Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz mezara koydu.

Bu yıl çok daha görkemli geçen anma törenine güzel havada yüzlerce Nazım dostu katıldı.  Türkiye'den sanatçılar Genco Erkal, Zülfü Livaneli, Edip Akbayram ve Sıla da törene katıldı.

Törenlere ilk kez uzun aradan sonra katılan Nazım Hikmet'in üvey kızı Anna Stepanova da bir konuşma yaptı ve Nazım ile annesi Vera Tulyakova'nın hatırasına sahip çıokan Türk toplumuna gözyaşları içinde teşekkür etti.

Törende konuşan Nazım Hikmet Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Nazım'ın Türk ve Rus toplumunun "ortak paydası" olduğuna vurgu yaparken,  "Mezarı başına gelmekte tereddüt edilen yıllardan, onun için yapılan etkinliklerde en ön safta yer alma arzularını insanların içinde yeşerttik. Büyük zorluklarla başladığımız anma etkinliklerinin artık sadece Rusya'da değil, Türkiye'de büyük ilgiyle izlenmesini, büyük yankı yaratmasını, her yıl ana vatanan konukların akın akın Nazım'ın mezarı başına gelmelerini gururla izliyoruz" dedi.

RTİB Başkanı Naki Karaaslan da Nazım'ın anısını yaşatmayı iş dünyası olarak yüce bir görev saydıklarını vurguladı. 

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ise Nazım'ın verdiği evrensel mesajlarla tüm dünyaya mal olmuş bir aydın olduğunu söyledi. Diriöz, "Geçen yıllar içinde Nazım unutulmanın aksine daha da büyük şevkle hatırlanmaktadır" dedi.

Törende tiyatro sanatçısı Genco Erkal, şairin "Hava Kurşun Gibi Ağır" şiirini okudu ve coşkuyla alkışlandı.

Bir Türkoloji öğrencisi Rus genç kızın Nazım Hikmet şiirini okuması da büyük alkış topladı.

Daha sonra konuklar Nazım'ın mezarına kırmızı karanfiller bıraktı.

(TürkRus.Com)