'Nazım beni destekledi'

'Nazım beni destekledi'

29 Eylül 2019 Pazar  |   Günlük

Rus tiyatro dünyasının duayeni, ünlü tiyatro ve sinema yönetmeni, SSCB Halk Sanatçısı Prof. Dr. Mark Zaharov, 85 yaşında hayatını kaybetti.  

Moskova Lenkom Tiyatrosu Sanatsal Yöneticisi görevinde bulunan Zaharov 1955 yılında tiyatro sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Daha sonra tiyatro yönetmenliğine geçen sanatçı, 1973'te Moskova Tiyatrosunun yönetmenliğine atandı. Onun döneminde ünlü Rus ve dünya klasikleri sahnelendi.  

Zaharov, “12 Sandalye”, “Aşk Formülü” gibi ünlü Sovyet filmlerine imza attı. Sovyetler Birliği ve Rusya'nın sanat, tiyatro ve sinema dünyasında faal görevler alarak çeşitli uluslararası etkinliklerde ülkesini temsil etti. 

Zaharov'a, şair Nazım Hikmet 1962 yılında ilk eserinin sahnelenmesi için destek verdi. 

Ünlü yönetmen, katıldığı televizyon, radyo programlarında ve basına yaptığı konuşmalarında Hikmet'in desteğini şöyle anlattı: 

"Yönetmenlik yapmak için 1960’lı yılların başlarında Moskova Devlet Üniversitesi’ne bağlı Öğrenci Tiyatrosunda çalışmaya başladım... Orada Drakon (Ejderha) adlı eseri sahnelemek istedim. Bu eser Moskova’da yankılara yol açmıştı. Bu yüzden eseri sahnelemek kolay değildi. Güçlükle kabul edildi. Bu konuda bana destek verenler, Afanasiy Salınski, Nazım Hikmet, Valentin Pluçek ve Oleg Efremov’du. Onlar beni destekleyerek Moskova Devlet Üniversitesi Komünist Partisi okul teşkilatının komite temsilcilerini ikna etmeyi başardı.” 

Zaharov, yazdığı bir kitapta ninesinin Karaim Türkü olduğunu, ayrıca Tatar kanı da taşıdığını açıklamıştı. 

Fuad Seferov, Moskova