Nâzım anıtına destek

Nâzım anıtına destek

12 Ekim 2019 Cumartesi  |   Serbest Kürsü

Rus yetkililerin, şair Nazım Hikmet için Moskova’da anıt yapılması düşüncesine ilk destek İstanbul Maltepe’den geldi. 

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Moskova Kent Meclisi (Mosgorduma) Başkanı Aleksey Şapoşnikov'un, Hikmet'in Rusya'nın başkentinde bir anıtının yapılması ile ilgili açıklamasını Medya Günlüğü’ne değerlendirdi. Kılıç, "Hikmet hepimizin ortak değeri. Moskova'da anıtının mutlaka yapılması gerekir. Rusya ve Türkiye arasında kültürel diyalogların, köprülerin artırılması, geliştirilmesi lazım. Bu bağlamda her iki ülkenin kültür elçisidir. Dolayısıyla Moskova'da bir Hikmet anıtının yapılması ve teşvik edilmesi noktasında ben Maltepe Belediye Başkanı, belediye olarak ne yapılması gerekiyorsa bu konuda desteklerimizi esirgemeyeceğiz" dedi. 

Mosgorduma Başkanı Şapoşnikov, Hikmet'in Rusya'nın başkentinde bir anıtının yapılması ile ilgili talep gelmesi halinde değerlendireceklerini söylemişti. Şapoşnikov, Medya Günlüğü’ne yaptığı açıklamada, "Hikmet son yıllarını Moskova'da yaşadı, edebiyat çalışmalarını sürdürdü ve hayatını kaybedince tarihi Novodeviçi Mezarlığında toprağa verildi. Moskova'da anıtının yapılması ile ilgili olarak şimdiye kadar bize Türkiye'den, Türk toplumundan herhangi bir teklif, talep gelmedi. Ama eğer gelirse ilgili komisyonunda ele alıp değerlendireceğiz" demişti. 

1950 yılında Sovyetler Birliği’ne giden şair 3 Haziran 1963 tarihinde 61 yaşında Moskova’da hayatını kaybetmişti. Moskova’daki Türk toplumu ve şairin Rus dostları her yıl 3 Haziran’da mezarı başında anma töreni düzenliyor. 

Fuad Seferov