'Mutlu haberler' ülkesi

'Mutlu haberler' ülkesi

12 Temmuz 2019 Cuma  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, iktidar yanlısı medyanın olumsuz haberleri nasıl olumluymuş gibi göstermeye çalıştığını kişisel sayfasında anlattı.

Yazıdan bir bölüm şöyle:

"İktidar yanlısı medyanın ekonomi sayfalarındaki “olumsuzu göstermeme ya da olumlu tarafını bulma” üzerine kurulu haberciliği, işsizlik oranlarında da kendini gösterdi. TÜİK’in 17 Haziran’da yaptığı açıklamaya göre, işsizlik oranı Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre 4.0 puan artışla yüzde 14.1 düzeyine yükseldi. İşsiz sayısı da 1 milyon 334 bin kişi artarak 4 milyon 544 bin kişiye çıktı. 

İktidar yanlısı medya, böylesine bir kara tablonun bile olumlu gösterecek tarafını buldu; evet geçen yılın aynı dönemine göre artmıştı işsizlik oranı ama bir önceki aya yani Şubat ayına göre 0.6 puan azalmıştı!   

İşsizlik oranları haberini Sabah, “İşsizlik 11 ay sonra düşüşe geçti”, Yeni Şafak, Direnç kırıldı düşüş başladı”, Türkiye “Bir ayda 186 bin kişi iş buldu”, Star “704 bin kişi iş bulmasına rağmen işsizlik 4 puan arttı” başlıklarıyla duyurdu. Hürriyet, Milliyet, Akşam ve Posta ise “İşsizlik oranı Mart’ta 14.1” gibi işsizlik oranındaki yüksek artışı gizleyen başlıkları yeğlediler. Bu gazetelerin ortak özelliği bu gelişmeyi ekonomi sayfalarında küçücük haberleştirmeleri ve web sayfalarında da manşete taşımamalarıydı. 

İktidar yanlısı medyada ekonomi sayfalarındaki haberciliğin nasıl yapıldığını enflasyon oranları, döviz fiyatı ve işsizlik oranları üzerinden somutlaştırmaya çalıştım. Görüldüğü gibi, ekonomideki olumsuzlukları göstermemeye çalışıyorlar haberlerde. 

Zaten ekonomi sayfalarında çoğunlukla olumlu haberler ya da olumlu başlıklar kullanıyorlar. Açın bakın bu medya kuruluşlarının ekonomi sayfalarına olumsuzluk içeren başlık ve haber bulmakta epey zorlanırsınız. 

Sadece ekonomide değil, diğer alanlarda da benzer bir habercilik yürütülüyor; Ali Babacan’ın AKP’den istifası, ODTÜ’de gençlerin direnişi ve polis müdahalesiyle ağaç kesilmesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Belediye Meclisi’nde yaptığı belediyenin maddi durumuna ilişkin sunum, Ankara Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in evindeki belediyeye ait kamera sistemlerinin sökülmesi, hatta Dünya Bisiklet Birliği’nin Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nu World Tour 2020 takviminden çıkarması bile internet sitelerine girmiyor; gazetelerde verilmiyor ya da aralara saklanıyor."

Yazının tamamını okumak için tıklayın