Murat Yetkin ayrıldı

Murat Yetkin ayrıldı

25 Eylül 2018 Salı  |   Günlük

Hürriyet gazetesinin el değiştirmesinden sonra yaşanan ayrılıklara bir yenisi daha eklendi ve Taha Akyol ile Mehmet Yakup Yılmaz'ın ardından Murat Yetkin, İstanbul'da İngilizce yayınlanan Hürriyet Daily News (HDN) genel yayın yönetmenliğinden ayrıldı.

HDN ve zaman zaman da hürriyet.com. tr'de yazıları yayınlanan Yetkin'in ayrılık kararını kendisinin aldığı öğrenildi.

Yetkin ayrılık kararını Twitter'dan şöyle duyurdu:

"1 Mayıs 2011'de başladığım Hürriyet Daily News gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevimi, 1 Ekim 2018 itibarıyla, hem Demirören Grubu'nun hazırlıklarının önünü açmak, hem kendi planlarımı uygulayabilmek için, kendi isteğimle bırakıyorum. Başka zeminlerde görüşmek üzere..."

Yetkin'in istifasını Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar gazete çalışanlarına duyurdu. Ondan boşalan Hürriyet Hürriyet Daily News genel yayın yönetmenliğine gazete içinden Gökçe Aytulu getirildi

Kimdir?

1959 yılında Gaziantep'de dünyaya gelen Murat Yetkin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 21 Şubat 1981 tarihinde Bülent Ecevit'in Ankara'da yayınlamaya başladığı Arayış dergisinde gazeteciliğe başladı. Murat Yetkin, daha sonra BBC World Service, Deutsche Welle, AFP, Turkish Daily News, Kanal D, NTV ve Sabah'ın bulunduğu yayın organlarında muhabirlik ve haber yöneticiliği yaptı.

2001 yılı Şubat ayından sonra Radikal gazetesi Ankara temsilcisi olarak çalıştı. Televizyonda siyasi içerikli televizyon programları hazırlıyor ve sunuyor. Murat Yetkin, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İktisat Bölümünde Süreyya Serdengeçti, Fatih Özatay ve Güven Sak ile birlikte "Türkiye'nin Ekonomik ve Sosyal Dönüşümü" dersini vermektedir. Deniz Yetkin ile evli olan bir kız çocuğu babası Murat Yetkin, Radikal'in kapanmasından sonra Hürriyet Gazetesi'de yazmaya başladı.

(Medyaradar, Medya Günlüğü)