Murat Kürüz hayatını kaybetti

Murat Kürüz hayatını kaybetti

24 Nisan 2020 Cuma  |   Günlük

Türkiye’nin yetiştirdiği ünlü karikatüristlerden, Limon dergisinin kurucularından Murat Kürüz tedavi gördüğü Bodrum Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. 

Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan, 1977 yılında Gırgır ve Fırt karikatür dergilerinde çizen ardından 1985 yılında Limon dergisini üç arkadaşı ile birlikte kuran, iki çocuk babası ünlü karikatürist Kürüz 60 yaşındaydı. 

TRT 1 ve TGRT'de program yapımcılığı yapan, Bodrum'un Konacık mahallesine üç yıl önce yerleşen Kürüz iki hafta önce yüksek ateş ile özel bir hastaneye kaldırıldı. Kürüz'ün yapılan testlerinde zatürre olduğu, ancak Covid-19 testinin negatif çıktığı belirtildi. 

Ünlü karikatüristin cenazesinin Bodrum’da yapılması kararlaştırıldı. Sanatçı Cumartesi günü Bodrum’un Ortakentyahşi Mahallesi’ndeki Kerem Aydınlar Camii’nde ikindi namazından sonra Ortakent mezarlığında toprağa verilecek. 

Kimdir?

1977 yılında Gırgır ve Fırt karikatür dergilerinde çizdi. 1985 yılında Limon dergisininin kurucuları arasında yer aldı. TRT 1 ve TGRT'de program yapımcılığı yaptı. Sabah gazetesinde sekiz sene sürekli karikatür çizdi. Birçok derginin yönetmenliğini ve yönetmen yardımcılığını yaptı. Ulusal Radyo TV’de Türker İnanoğlu ile altı sene çalıştı.

(Sözcü)