'Muhabir sormakla yükümlüdür'

'Muhabir sormakla yükümlüdür'

24 Eylül 2019 Salı  |   iyi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD’ye giderken yaptığı basın toplantısında Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası ile ilgili soru yönelten Fox Tv muhabiri Emre İskübarlas’a, “Fox TV’yi bir yalan medya olmaktan bir defa çıkarın. Bir defa dürüst olun” diye çıkışmıştır.  

Bu durum, Anayasamızda güvence altına alınan ‘ifade ve iletişim özgürlüğüne’ ülkeyi yönetenlerin nasıl baktığını bir kez daha göstermiştir. Aynı zamanda Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, Türkiye’nin 180 ülke arasında neden 157’nci sırada bulunduğunun yanıtıdır. 

Türkiye maalesef ‘ifade ve iletişim özgürlüğü’ açısından tarihinin en sıkıntılı dönemlerinden birini yaşamaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fox TV’yi hedef alması ilk değildir, daha önce de bakanlar aynı tavrı sergilemiştir. 

Medyanın yüzde 90’ı iktidar yanlısı yayın yaparken, özgür ve eleştirel habercilik yapmaya çalışan birkaç yayın organı da bir yandan ilan ve reklam ambargosu, diğer yandan iktidarın türlü baskılarıyla kuşatılmaya ve susturulmaya çalışılmaktadır. 

Oysa bilinmelidir ki; 

Demokrasinin olduğu ülkelerde ‘ifade ve iletişim özgürlüğü’ vardır; kamu gücünü kullananlar, halkın haber alma hakkına saygı gösterir. 

Demokrasinin olduğu ülkelerde iktidarlar medyayı dizayn etmeye kalkışmaz. Kamu kaynakları ve kamu gücü, medyayı ele geçirmek için kullanılmaz. Basın mensupları da iktidara ‘biat’ etmesi gereken kişiler olarak görülmez. 

Demokrasinin olduğu ülkelerde iktidarlar, eleştirel ve özgür habercilik yapan yayın kuruluşlarını tehdit etmez. Kamu gücünü kullananlar, halkın haber alma hakkı adına kendilerine yöneltilen soruları yanıtlamak durumundadır. Soru soran gazeteci azarlanamaz. Muhabirler bir kişinin bile aklından geçen soruyu sormakla yükümlüdür.. 

Ve demokrasinin olduğu ülkelerde makamı ne olursa olsun hiçbir kamu görevlisi, özgür ve eleştirel habercilik yapan yayın kuruluşlarının yayın politikalarına müdahale hakkını kendinde göremez. 

Basın Konseyi olarak, Fox TV başta olmak üzere özgür ve eleştirel habercilik yapan tüm yayın kuruluşlarının yanında olduğumuzu; Türkiye’de demokrasinin tüm kural ve kurumlarıyla işlemesi; ifade ve basın özgürlüğünün evrensel standartlara ulaşması için mücadelemizi sürdürmekte kararlı olduğumuzu bildiririz. 

(Basın Konseyi)