Moskova'ya yeni elçi

Moskova'ya yeni elçi

14 Eylül 2018 Cuma  |   Günlük

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi değişti. Yeni büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Mehmet Samsar oluyor. Samsar daha önce iki yıl Ukrayna Büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz Ankara'ya dönüyor. 

Dışişleri Bakanlığı'nda bazı büyükelçiliklere ve daimi temsilciliklere atamalar yapıldığı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bazı büyükelçileri arayarak yeni görev yerlerini tebliğ ettiği öğrenildi. Değişen büyükelçiler arasında Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz'ün de adı vardı. Habere göre, yeni Moskova Büyükelçisi olarak Mehmet Samsar'ın adı geçiyordu. Dışişleri kaynakları söz konusu haberi Turkrus.Com'a teyit etti.
 
Eski Kiev Büyükelçisi'ydi
 
1966 doğumlu Samsar, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu (1987). Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde master yaptı. 

1987 yılında Dışişleri Bakanlığı Körfez İslam Dairesi'nde Aday Meslek Memuru olarak göreve başladı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün özel kalem müdürü olarak çalıştı (2003-2006). Ardından New York Başkonsolosu olarak atandı (2006-2011). 
 
1 Aralık 2011 - 16 Aralık 2013 tarihleri arasında Ukrayna Büyükelçisi olarak görev yaptı. 2014 başından itibaren Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü olarak çalışıyordu.

Diğer atamalar

Dışişleri bakanlığı'ndaki önemli değişiklikler yalnızca Moskova Büyükelçiliği'ne yeni bir elçinin atanmasıyla sınırlı kalmadı. Bir dizi ismin yeri değişirken bir zamanlar Moskova'da üst düzey görev yapan önemli isimlerle ilgili atama bilgilerine de ulaşıldı. 

İlk alınan haberlere göre, Dışişleri Bakanlığı Kültür, Doğu Avrupa ve Asya İşleri Müsteşar Yardımcısı Ümit Yardım ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın iki önemli Batılı başkente büyükelçi olarak atandı.

Eski Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım Viyana'ya, eski Moskova Müsteşarı Ümit Yalçın ise Londra'ya büyükelçi olarak atandı. Yardım 1 Ekim 2014 - 15 Kasım 2016 tarihleri arasında Rusya büyükelçisi olarak görev yapmıştı. 2001-2004 yıllarında Moskova Büyükelçiliği'nde müsteşar olarak görev yapmış olan Yalçın "uçak krizi" sonrasında Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesi için aktif çaba harcamıştı.

Medyada daha sonra yer bulan haberlerde, başka başkentlere atanan isimler arasında da "Moskova okulu"ndan geçenler, Türkiye'nin Rusya Büyükelçiliği'nde elçi müsteşar ve müsteşar olarak çalışmış olan diplomatlar dikkat çekti. Buna göre, Astana'da büyükelçilik de yapmış olan Lale Ülker Lisbon'a, Gökhan Turan Vilnius'a, Yağmur Güldere ise Kiev'e büyükelçi olarak atandı.

(TürkRus.Com)