Moskova'ya yeni elçi

Moskova'ya yeni elçi

17 Ocak 2019 Perşembe  |   Günlük

Son elçiler kararnamesi ile, Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü iken Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi olarak atanan Mehmet Samsar görevine başladı. Eski Büyükelçi Hüseyin Diriöz'ün Ankara'ya dönmesinin hemen ardından Samsar Moskova'ya geldi.

Konuyla ilgili Moskova Büyükelçiliği resmi Facebook sayfasında şu kısa açıklama yapıldı:

 "Büyükelçi Mehmet Samsar, Moskova'ya gelerek 14 Ocak 2019 tarihinde görevine başlamıştır."

1966 doğumlu Samsar, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu.

Samsar'ın yakın zamanda Başkan Putin'e güven mektubunu sunması bekleniyor.

Sansar'ın gelişi ile,  62 yaşındaki Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, 15 Kasım 2016'da başlayan ve iki yıl süren görev süresinin ardından Ankara'ya, merkez dönecek. 

Samsar'ın görevi devraldığı Diriöz, Aralık 2013 - Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye'nin Brezilya'daki elçisi olarak görev yaptıktan sonra diplomatik kariyerinin devamı olarak Ankara'ya dönmeden Moskova'ya atandığı için, ikinci yılın sonunda Moskova'dan ayrılması temaüllere uygun bir rutin olarak değerlendiriliyor. Böylece, beklenen ve planlanan bir görev değişikliği ile Moskova'ya, bu kez teamülen dört yıl süreyle görev yapması beklenen yeni Büyükleçi Mehmet Samsar geldi.  

Mehmet Samsar ismine, eski Sovyet coğrafyasına yakın olanlar yabancı değil. Çünkü Rusya, Samsar'ın bu coğrafyada ikinci büyükelçilik görevi olacak. Samsar, 1 Aralık 2011 - 16 Aralık 2013 tarihleri arasında Türkiye'nin Ukrayna Büyükelçisi olarak Kiev'de görev yapmıştı. 

(TürkRus.Com)