Moskova'nın İmamoğlu'na bakışı

Moskova'nın İmamoğlu'na bakışı

9 Nisan 2019 Salı  |   MG Özel

31 Mart yerel seçimlerinin sonuçları pek çok ülkede olduğu gibi, son dönemde Türkiye ile yakın ilişki içinde bulunan Rusya’da da tartışılıyor ve çeşitli değerlendirmeler yapılıyor. 

Türkiye’deki iç siyaseti yakından izleyen Rus uzmanlar özellikle İstanbul ve Ankara’daki seçimlerin sonucu üzerinden farklı yorumlarda bulunuyor. 

Örneğin, Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov, AKP'nin 3 büyük kenti kaybetmesinin perde arkasında ABD’nin bulunduğunu düşünüyor. Sosyal medya hesabından seçim sonuçlarını yorumlayan Markov, "ABD, şimdi seçimlerde Erdoğan'ı devirmeye hazırlanıyor. Amerikalılar seçimlerin nasıl kazanıldığını çok iyi bilir" dedi. 

Rusya Dış İlişkiler Konseyi uzmanı Timur Ahmetov ise, alınan sonuçların AKP’nin hatalarından kaynaklandığına inanıyor. Ahmetov da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, eşit olmayan koşullarda rekabete işaret ederken, iktidar partisinin adaylarının hatalarının sonuçta etken olduğunu söyledi.  Ahmetov, Nezavisimaya Gazeta gazetesinde yaptığı değerlendirmede ise, Türkiye iç politika dinamiğinin her an değişebileceğini belirterek Moskova'nın her türlü gelişmeye hazır olması gerektiğini ima etti.  

Peki, Moskova’daki siyasi gözlemciler CHP'ye ve henüz kesinleşmemiş sonuçlara göre İstanbul'da seçilen Ekrem İmamoğlu’na nasıl bakıyor?  

Öncelikle, Rusya'da CHP'den söz edilirken sürekli olarak “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi” vurgusu yapılıyor. 

Rusya Şarkiyat Enstitüsü uzmanı Mihail Roşin, Svobodnaya Pressa haber sitesine yaptıığı açıklamada CHP'nin Rusya karşıtı bir politika sergilemesi için bir neden görmediğini belirterek, "CHP Atatürk'ün kurduğu bir parti. Üstelik Atatürk döneminde ikili ilişkiler çok iyiydi" dedi. 

Rusya Diplomasi Akademisi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Doç. Dr. Vladimir Avatkov ise Vesti FM radyosuna, CHP'nin Rusya karşıtı bir parti olmadığını, fakat Batı'ya yakın durduğunu söyledi. 

Rusya devlet televizyon kanallarındaki siyasi programlarda Moskova'nın diğer ülkelerdeki muhalefet partileriyle de diyalog içinde bulunması gerektiğine vurgu yapılıyor. 

Rus uzmanlar, henüz Rusya ile ilişkiler konusunda detaylı açıklama yapmayan İmamoğlu’nu mercek altına almış durumda. Rusya'nın siyasi eliti, İstanbul gibi büyük bir kentin belediye başkanlığı seçimimi önde tamamlayan ve 31 Mart'ın ardından da adından çokca söz ettiren İmamoğlu'nu dikkate izliyor.  

Rus uzman Ahmetov belki de bu yüzden Moskova'nın Türk iç politikasındaki ani bir değişikliğe hazır olması gerektiğini düşünüyor. 

2018 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada seçimleri kazanması halinde Moskova'yla ilişkileri güçlendireceğini, Türkiye'nin Rusya'yla askeri ve enerji alanındakiler de dahil tüm anlaşmaları uygulamaya devam edeceğini söylemişti. 

Fuad Seferov, Moskova