'Moskova'nın büyük zaferi'

'Moskova'nın büyük zaferi'

13 Temmuz 2019 Cumartesi  |   Günlük

Rus S-400 hava savunma sistemlerinin uzun süren tartışmaların ardından Türkiye’ye teslim edilmesi Rusya basınında da geniş yankı buldu. Rus medyasında çıkan haber ve analizlerde Türkiye’ye S-400 satışı “Rusya’nın ABD ve NATO karşısındaki büyük zaferi ve başarısı” olarak nitelendirildi.   

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi Moskovski Komsomolets’te yer alan analizde, “S-400’lerin Türkiye’ye teslim edilmesi, Rusya ve Türkiye’nin, ABD ile NATO’nun ortaya koyduğu eşsiz baskılara karşı elde ettikleri ortak zafer” yorumu yapıldı. 

Rusya Savunma Bakanlığı bünyesindeki Toplum Konseyinin üyesi askeri uzman Ruslan Puhov, “Bu (S-400’lerin teslimatı) sadece askeri ve teknik işbirliği değil, devletler arası ilişkiler açısından da eşsiz bir olay. Bu ortak zafer Moskova ve Ankara’yı askeri işbirliği alanında kuşkusuz yakınlaştıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.  

Türkiye’ye S-400 satışının Rusya’nın güvenilir bir silah tedarikçisi olarak saygınlığını yeniden ortaya koyduğunu belirten uzman, Moskova’nın silah ticaretinde “müşterilerinin çıkarlarını her şeyden üstün tuttuğunun” bir kez daha görüldüğünü ifade etti. 

Kommersant gazetesi haberi, "ABD ile Türkiye ikili ilişkiler tarihinin en büyük krizlerinden birinin eşiğinde" diye verdiği haber analizde, "ABD en sert karşı tedbirleri alamaz çünkü bu Türkiye'nin ABD'den vazgeçmesi anlamına gelir" yorumu yapıldı. 

BBC Rusça Servisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanı Vladimir Kojin’in, Türkiye’ye S-400’lerle ilgili askeri teknoloji ihracatının gümdemde olmadığını söylediğine dikkat çekti. Yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya ve Türkiye’nin hava savunma sistemlerinin ortak üretimine geçeceklerine inandığını açıkladığı hatırlatıldı. 

BBC’nin askeri yorumcusu Jonathan Markus, Türkiye’nin S-400 satın almasının ABD-Türkiye ilişkilerinde ciddi bozulmaya yol açabileceğini öngördü. Markus “Görünen o ki Erdoğan, Pentagon’un tüm ciddi çıkışlarına rağmen, Donald Trump’ın Türkiye’nin Rus roketlerini almasına çok düşmanca yaklaşmadığına inanıyor” yorumunda bulundu.  

Kommersant FM’in siyasi yorumcusu Dmitri Drize ise, “Erdoğan, Trump’ın ciddi saldırısına rağmen bu kararda ısrarcı oldu ve Trump geri adım atmak zorunda kaldı. Erdoğan için S-400 siyasi bir zafer demek” değerlendirmesini yaptı.

(TürkRus.Com)

Kolaj: dikgazete