Moskova'da 'Türkiye Festivali'

Moskova'da 'Türkiye Festivali'

31 Temmuz 2018 Salı  |   Günlük

Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Krasnaya Presnya Park'ında, bu yıl 10 ila 12 Ağustos 2018 tarihleri arasında 2. Türkiye Festivali düzenlenecek. Kısa bir süre için minyatür bir Türkiye haline getirilecek parkta, ülkenin önemli mimari eserleri, büyüleyici turistik yerleri, eşsiz el sanatları, gelenekleri ve sanatı sergilenecek.

Her gün 12:00 - 21:00 saatleri arasında açık olacak festivalin katılımcıları, Türkiye'nin tarihi ve kültürünü yakından tanıyacak. Ülkenin önemli mimari eserleri, turistik yerleri, gelenekleri ve sanatının gözler önüne serileceği festivalde, katılımcıları ödüller ve hediyelerin de dağıtılacağı büyük eğlence programları bekliyor olacak.

Festivalin önemli etkinliklerinden biri, katılımcıların oyun formatında Türkiye'yi daha iyi tanımasına ve maksimum sayıda festival mekanını ziyaret etme imkânı verecek Mega Quest etkinliği. 

Bu etkinlikte verilecek ödüller de etkileyici cinsten... Başarılı olanlara Türkiye'nin en iyi otellerinde konaklama dahil, 100 adet seyahat ödülü verilecek.

Festivalin misafirlerine tılsımlı bilezikler ve ebru sanatının nasıl yapıldığı öğretilecek. İsteyen herkes geleneksel tabak, çömlek boyama ve zeytin sabunu yapma deneyimini yaşayabilecek. 

Ziyaretçiler El Sanatları Köyü'nde cam üfleme, çömlekçilik, seramik, resim, nakış, cam vitray ve geleneksel oyuncak yapımı gibi en eski Türk sanatlarını yakından tanıma imkânı bulacak. 

Feltivalde profesyonel öğretmenler ve anadili Türkçe olan kişilerin bulunduğu Türkçe okulu da meraklılarını bekliyor olacak. Uzmanlar ve deneyimli gezginler dersler ve interaktif çalışmalarla, ülkenin tarihini ve geleneklerini daha iyi anlama, güncel konuları tartışma fırsatı tanıyacak. 

Fuarda katılımcılar ayrıca golf oynayabilecek ve golf turnuvasına katılabilecekler. 

Kemer beldesi için özel hazırlanan bölümde yağlı güreş müsabakaları düzenlenecek. 

Moskova'nın tam merkezinde gerçek bir plaj ve portakal bahçesi kurulacak. Plajda şehir gürültüsünden uzaklaşıp, palmiye gölgesindeki şezlonglarda dinlenebilir, animasyon programlarına katılabilirsiniz. Ziyaretçileri her gün gitar müziği eşliğinde konserler de bekliyor olacak.

Türk mutfağı üzerinde uzmanlaşmış restoranlar geleneksel yemekler, Türk tatlıları ve içeceklerini sunacaklar. En iyi Türk ve Rus aşçılar mutfak okulunda, popüler yemekleri pişirmenin sırlarını öğretecekler. Festivalin ana caddesinde başdöndürücü kokularıyla ve doğu dünyasının büyüleyici parlak renkleriyle bezenmiş 'Kapalı Çarşı' yer alacak. 

Festivalde, Türkiye'nin Bodrum, Kemer, Marmaris, Fethiye, Kuşadası, Didim, İzmir, Isparta, Belek, Manavgat, İstanbul, Antalya, Alanya ve daha birçok turistik yerin tanıtımı da yapılacak. 

KONSERLER VE 'MUHTEŞEM YÜZYIL' DEFİLESİ

Festival boyunca Ana Sahne'de aralıksız konser ve gösteriler yapılacak. Mehter Takımı, Devlet Halk Dansları Topluluğu'nun yanı sıra Türkiye'nin tanınmış pop müzik sanatçıları da festivalde sahne alacak. Festivalin konukları 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinin göz kamaştırıcı kıyafetleri ile yapılacak defileyi izleyebilecek, Rus ve Türk DJ'lerin etkileyici ve sıra dışı müzik performanslarını dinleyebilecek, Rus-Türk opera konserleri ve daha fazlasını deneyimleme imkânı bulacak.

 FESTİVALE NASIL GİDİLİR?

Yer ve tarih:

10-12 Ağustos 2018, 12:00 - 21:00

Giriş ücretsizdir.

Park "Krasnaya Presnya" M. Vİstavochnaya / M. Ulitsa 1905 goda, ul. Mantulinskaya, 5

(Sputnik)