Moskova'da 'Maslenitsa' heyecanı

Moskova'da 'Maslenitsa' heyecanı

8 Şubat 2018 Perşembe  |   Günlük

Moskova'da yoğun kar hayati hem zorlaştırıp hem güzelleştiririken, ülkenin geneli gibi başkent de öbür  yandan "kışın bitişini" simgeleyen geleneksel Maslenitsa bayramını, yani Rusların Hıdrellezini kutlamaya hazırlanıyor. Bu yıl da Rusyalılar Maslenitsa'da bol bol "blinçiki", yani krep tüketecek, kışı yolcu etmek için saman kuklaları yakacak ve yüzyıllardır eskimeyen bir oyuna, birbirlerini kütüklerin üzerinde ağır çuvallarla vurup devirmeye çalışacak. 

İşte Moskova'da 9 - 18 Şubat arasında gerçekleştirilecek bazı etkinlikler:

Hafta sonundan başlayarak Kolomenskoye Parkı'nda ok atma yarışı ve kızak gezintisi düzenleniyor. Kolomenskoye'de tadı çıkarılabilecek bir diğer "otantik" etkinlik eski zaman dönme dolabı "krujala".

Ploşad Revolutsii'de İmparator I. Aleksandr döneminin yeniden canlandırılması var. Maslenitsa kutlamaları I. Aleksandr zamanında şimdiki görünümünü kazanmıştı. Meydanda kriket ve benzeri oyunlar oynanabilecek.

Manej Meydanı'nda Maslenitsa boyunca açık hava sahnesi kuruluyor. Seyirciler Tsarksaya Maslenitsa oyununa bizzat dahil olup eğlencenin tadını çıkarabilecek.

Tverskaya Meydanı'nda hohloma (kaşık, çanak boyama),  altın işleme, izratsı (seramik) gibi eski Rus sanatları atölyeleri kuruluyor. Tverskoy Bulvarı ve Yeni Arbat da çeşitli atölyelere ev sahipliği yapıyor.

Meşhur çuval dövüşüne katılmak ya da başkalarını izlemek isteyenler için adres yine Tverskoy Bulvarı.

(TürkRus.Com)