Moskova'da kriz yorumları

Moskova'da kriz yorumları

8 Ekim 2019 Salı  |   Günlük

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Çizilen çerçeveyi aştığını düşünürsem, Türkiye'nin ekonomisini yerle bir ederim. Daha önce bunu yaptım!” demesi gerginliği arttırırken, Rusya gelişmeleri yakından takip ediyor. Trump’ın tehdidi Rusya medyasında geniş yer aldı.    

Henüz Moskova’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Trump'ın, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik başlatmayı planladığı harekatla ilgili açıklamasını sosyal medyada değerlendirdi. 

Zaharova, Facebook hesabından yaptığı açıklamada Trump'ın, "Türkiye, benim büyük ve emsalsiz bilgeliğimle sınırları aşmak olarak değerlendirdiğim bir şey yaparsa, Türk ekonomisini yıkıp ve yok edeceğim (daha önce yaptım)" sözlerine yer verdi. 

Sputnik'in aktardığına göre Zaharova, Trump'ın bu tehdidi hakkında kinayeli bir şekilde "Seleflerinin aksine yaptıklarını çekinmeden söyleyen ilk ABD Başkanı" yorumunu yaptı.  

Trump açıklamasında, "Türkler, Avrupalılar ve diğerleriyle birlikte, yakalanan IŞİD savaşçılarına ve ailelerine göz kulak olmalılar. ABD, herhangi bir kişinin tahmin edebileceğinden çok daha fazlasını yaptı, IŞİD halifeliğinin yüzde 100'ünü ele geçirmek de buna dahil. Şimdi ABD'nin kendi topraklarını koruma zamanı. Şimdi bölgede diğerlerinin, ki bunların bazılarının refah seviyesi çok yüksek, topraklarını korumasının zamanı geldi. ABD ÇOK BÜYÜK!" ifadelerini kullanmıştı. 

Moskova'dan bir başka resmi yorum da gece geç saatlerde Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Savunma Komitesi üyesi Frants Klintseviç'ten geldi. 

Rus yetkili Facebook'taki yorumunda, "Türkiye'nin Suriye'deki harekatı, tıpkı ABD'nin buna yanıtı gibi Suriye'deki barış sürecini kaçınılmaz olarak zorlaştırır" dedi. 

"Erdoğan için iki seçenek" 

Önde gelen Rus dış politika analistlerinden Aleksey Malaşenko, Trump’ın ABD’den asker çekme kararını, “Bunu Amerikalıların ellerini yıkayıp gitmesi diye tanımlamak mümkün. Devamı çok ilginç olacak” diye yorumladı. 

Malaşenko Business FM’e şu değerlendirmeyi yaptı:  

"Birincisi Erdoğan gerçekten de bu kadar kapsamlı ve hızlı -kesinlikle hızlı- bir operasyon düzenleyecek mi ve başarılı olacak mı? Bu kendisi için iyi olur. Eğer olmazsa? Eğer sorun devam ederse? Eğer Kürt tarafı terör eylemleri ile yanıt verirse? Ki bu yüksek ihtimal… O zaman Erdoğan kaybeder. Çünkü Erdoğan’ın durumu şu an Türkiye’de de basit değil. Onun partisinden 800 binden fazla üye ayrıldı. Sürekli olarak Türkiye’nin iflas tehdidi altından olduğu söyleniyor. Eğer Türkiye’nin Kürtlerden kaynaklanan ek problemleri doğarsa bu durum Erdoğan’ın prestijine ve otoritesine yeni bir darbe olacak." 

"Rusya ve Şam bizi korusun" 

Rus devlet haber ajansı RIA'ya Kürt gruplar adına konuşan Suriye Kuzey ve Doğu Otonom Yönetimi danışmanı Badran Cakurd, Rusya ve Suriye'nin Kürtlerin topraklarını korumaları gerektiğini savundu.   

Cakurd, "Rusya ve Şam yönetimine, sorumluluğu ele alıp bölgemizi Türkiye'nin saldırısından korumak düşüyor. Çünkü bu saldırı Rusya'nın çıkarlarını da tehdit ediyor" dedi. Kürt yetkili, Rusya'nın sorunun çözümü için Suriye Kürtleriyle Şam yönetimi arasında arabulucu olmasını istedi.

Bu arada Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Fırat’ın doğusundaki harekât planıyla ilgili Türkiye’nin her durumda Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması koşuluna bağlı kalmasını umduklarını söyledi. 

Ankara’nın Fırat’ın doğusundaki harekât planıyla ilgili konuşan Peskov, “Türkiye’nin Suriye’nin siyasi ve toprak bütünlüğüne; toprak bütünlüğünün istikrar arayışları ve diğer konulardaki başlangıç noktası oluşuna bağlı kaldığını biliyoruz. Ve Türk meslektaşlarımızın her durumda en başta bu koşula bağlı kalmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

(TürkRus.Com)