Moskova'da 'her şey çok güzel olacak'

Moskova'da 'her şey çok güzel olacak'

4 Haziran 2019 Salı  |   Günlük

Nâzım Hikmet’in 56. ölüm yıl dönümü nedeniyle Moskova’daki mezarı başında pazartesi günü yapılan törene “Her şey çok güzel olacak” sloganı damgasını vurdu. 

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) tarafından Novodeviçi Mezarlığında düzenlenen törende hemen hemen bütün konuşmacılar konuşmalarını bu sloganla tamamladı. 

Hikmet'in son eşi Vera Tulyakova-Hikmet'in kızı Anna Stepanova da slogandan çok etkilendiğini belirterek Facebook sayfasında büyük harflerle "Her şey güzel olacak" diye yazdı.. 

Anma törenine katılan Stepanova, mezara bırakılan çiçeklerde bulunan "Her şey çok güzel olacak" yazısının çok dikkatini çektiğini söyledi. Stepanova, İstanbul seçimleriyle ilgili gelişmelerin kendisine anlatıldığını belirterek, "Ama Türkler bu durumu kabullenmedi ve umutlarını kaybetmeyerek bu sloganı buldu” dedi. 

Anma töreninde konuşma yapan herkesin sözlerini bu sloganla tamamladığını söyleyen Hikmet’in üvey kızı, "Bu çok çok hoşuma gidiyor. İşte klavyemde büyük harflerle ‘HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK’ diye bağırıyorum” diye yazdı. 

Stepanova, dokuz yaşında tanıştığı şairle ilgili anılarını daha önce şöyle anlatmıştı: 

“Kocaman biriydi, ağarmaya yüz tutmuş kızıl saçları, masmavi gözleri vardı. Çok güzel tütün ve parfüm koktuğunu hâlâ hatırlarım. Ama en önemlisi bu değildi; en önemlisi benim, dokuz yaşındaki bir kızın, elini öpmesiydi. Bu el öpmenin ardından herhangi bir şeyi anlama yetimi kaybetmiştim. Hikmet, kadınları kuvvetli bir tutkuyla severdi. Kadınlara hayranlık duyardı, onları eğlendirirdi. Bir gün Nâzım bir tramvay kondüktörü kadının elini öpmüş, kadın da ağlamaya başlamış. Çünkü daha önce hiç kimse onun elini öpmemiş. Hikmet için kadın çok özel, en iyi insan türüydü.” 

Fuad Seferov, Moskova

Fotoğraf: TürkRus.Com