Moskova zirveyi bekliyor

Moskova zirveyi bekliyor

4 Mart 2020 Çarşamba  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın perşembe günü bir araya geleceği kritik Moskova zirvesini Rus uzmanlar Medya Günlüğü'ne değerlendirdi.

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RİSİ) danışmanı Yelena Suponina, görüşmelerin kolay olmayacağını belirterek, "Bu görüşme önemli. Çünkü Moskova ve Ankara, en azından şu andaki gerginliğin artmasını önlemeye ve ilişkileri sürdürmeye çalışacak. Şu anda gerginliğin daha fazla tırmanmasını önlemek ve bir şekilde bu zor duruma bir çözüm bulmak lazım. Taraflar bunları masaya yatıracak. Çözüm seçenekleri görüşülecek. İki ülke askerlerinin İdlib’de ortak devriye gezmesi de çözüm seçeneklerinden biri" dedi.

Diyalogun ve ilişkilerin sürdürülmesi gerektiğine işaret eden Suponina, "Türkiye İdlib'de elini güçlendirmeye çalışıyor. Amaç, bir sonraki görüşmelerde Rusya ile pazarlık yapmak. Türkiye yönetimi için İdlib bölgesindeki durum bir propaganda hamlesi, elinde tutmaya çalıştığı bir koz. Bunun Türkiye'nin güney sınırlarının güvenliğiyle ilgili doğrudan bir bağlantısı yok aslında" diye konuştu.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Kalkınma ve Destek Fonu Bilimsel Araştırma Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Fyodr Lukyanov de görüşmelerin kolay olmayacağı görüşünde. Lukyanov "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşmeden önce bölgedeki sahada konumunu güçlendirmeye, artırmaya çalışıyor. Suriye ordusunun son aylarda elde ettiklerini koparmak istiyor. Bu nedenle, böyle bir öfkeli baskı, böyle bir saldırı görüyoruz. Bunların hepsi riskli" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de iç politika nedeniyle Ankara'nın Suriye savaşına katılarak buna büyük ağırlık verdiğini belirten Rus uzman, "Bu, iç durumdan kaynaklanıyor, bu nedenle Erdoğan'ı teslim ettirmek zor. Dolayısıyla görüşmelerde çıkar dengesinde yeni bir anlaşmaya varılacağını düşünüyorum, belki 2018'de yapılan anlaşmaların düzeltilmesi doğrultusunda yeni bir anlaşma sağlanabilir. Dolayısıyla Rusya ile Türkiye arasında bir anlaşma bekleniyor" dedi.

Tarafların ilişkilere önem verdiğini kaydeden Lukyanov, "Türkiye bizim müttefikimiz değil. Fakat Ankara ve Moskova şunun da farkında: Taraflar birbirleri olmadan hiçbir şey yapamaz. Bu nedenle, sürekli bir şekilde olası bir ihtilafın önlemenin ve birlikte nasıl çalışabileceklerinin yollarını arıyorlar. Şimdi bir sonraki aşamaya, daha doğrusu belki de belirleyici bir aşamaya geldik. Bu gelişmeler de 5 Mart tarihinde Moskova'daki görüşmelere çok bağlı" dedi.

Rusya'nın önde gelen siyasi uzmanlarından Sergey Markov da iyimser olanlardan. Markov, "Rusya ile Türkiye arasında savaş olmayacak. Erdoğan deneyimli bir lider, Rusya ile iyi ilişkilerden yana. Moskova görüşmelerinde Rusya lideri Putin ile çok zor bu durumdan bir çıkış yolu bulacaktır. Eminim ki, her iki lider sorunu birlikte çözecek" diye konuştu.

Fuad Safarov, Moskova