Moskova-Kiev: Eller tetikte

Moskova-Kiev: Eller tetikte

26 Kasım 2018 Pazartesi  |   Günlük

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik sıcak çatışma sinyalleri veriyor. Rusya'ya ilhak eden, eski Ukrayna toprağı olan Kırım'daki Kerç Boğazı'nda pazar sabahı başlayan gerilimde ilk ateşin açıldığı iddia edildi. Rusya, sınırını ihlal eden 3 Ukrayna gemisinin alıkonulduğu bildirildi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Savaş Kabinesi'ni acil toplantıya çağırdı.

Bu arada Rusya da, BM Güvenlik Konseyi'ni, konuyu görüşmek üzere bu sabah karşı acil toplantıya çağırdı.
 
Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Rusya sınırlarını ihlal eden Ukrayna'ya ait Berdyansk, Nikopol and Yany Kapu gemilerinin pazar günü yerel saatle 19:00 sularında tekrar Rus kara sularını ihlal girişiminde bulunduğunu belirtti.

Söz konusu Ukrayna savaş gemilerinin güç kullanılarak durdurulması amacıyla silahların kullanıldığını ifade eden FSB, gemilerin Rusya'nın Karadeniz'deki karasularında alıkonulduğunu duyurdu.

Ukrayna gemilerinin yasa dışı faaliyetleri konusunda FSB tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Ukrayna tarafının, savaş gemilerinin Rusya kara sularından ve Kerç-Yenikale kanalındaki geçişinden haberdar olduğu not edilmelidir" denildi.

Olağanüstü hal

Olay üzerine gece Ulusal Savunma ve Güvenlik Konseyi'ni acilen toplayan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, parlamentodan 60 gün süreyle olağanüstü hal ilanına karar vermesini istedi. Konsey toplantısında, "Rusya'nın saldırganlığının savaş hali yarattğı ve gereken önlemin alınması gerektiği" savunuldu. 

Poroşenko, olağanüstü hal kararınn seferberlik anlamına gelmeyeceğini ancak savaş için ilk hazırlık aşaması olacağını söyledi.

Rus medyasında, Ukrayna'da gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Poroşenko'nun reytinginin 4. sıraya düştüğü, seçim arifesinde bir provokasyon peşinde olduğu iddiaları öne çıkıyor. 

Bu arada Ukrayna Donanma Sözcülüğü ise, Rusya tarafından ateşlenen bir topun bir gemiye isabet ettiğini iddia etti.

Ukrayna donanması, isabet alan "Berdyansk" adlı savaş gemisinin hız kesmek zorunda kaldığını ve bir mürettebatın yaralandığını duyurdu.

Bu arada Rus tarafının iddiasına göre, Ukraynalı askerler, tek taraflı bağımsızlık ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti'ndeki (DHC) sivil yerleşimleri yoğun ateş altına aldı. 

"Emir Poroşenko'dan"

Rus senatör Aleksey Puşkov, Ukrayna Deniz Kuvvetleri'nin Karadeniz'de Rusya'ya yönelik kışkırtıcı eylemler için emri doğrudan Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko tarafından aldığını belirtti. 

Puşkov, Rossiya-24 televizyonuna açıklamasında, "Emrin doğrudan Devlet Başkanı Poroşenko'dan geldiğine hiç kuşku yok. Böyle şeyler sanırım devlet liderinin bilgisi, onayı ve girişimi dışında gerçekleşemez. Bunun, birkaç amacı olan gerçekten kasıtlı bir provokasyon olduğunu düşünüyorum" dedi.

Provakasyonun amaçlarından birinin, Türkiye ve Rusya liderleri arasında İstanbul'da gerçekleşen başarılı Türk Akımı zirvesine yanıt olabileceğini söyleyen Puşkov, Kiev'in Rus doğal gazın büyük kısmının Ukrayna'yı pas geçerek Avrupa ulaşması ve onun transit rolünü azaltmasından rahatsız olduğunu kaydetti.

Perde arkası,

Azov Denizi Kırım'ın doğusunda ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından ele geçirilen Ukrayna topraklarının güneyinde.  Kuzey kıyılarındaki iki Ukrayna limanı Berdyansk ve Mariupol, buğday ve çelik ihracıyla, kömür ithali açısından önemli.

2003'te Rusya ve Ukrayna arasında yapılan anlaşma, iki ülkenin gemilerinin de özgürce bölgede seyredebilmesini öngörüyor. Ancak Rusya geçtiğimiz günlerde Ukrayna limanlarına giren ve çıkan gemileri aramaya başladı. Bu ay başında AB bu konuda önlemler alınacağı uyarısı yapmıştı.

Aramalar, Ukrayna'nın geçen Mart'ta bir balıkçı teknesine el koymasıyla başlamıştı. Moskova, Ukraynalı radikallere dikkat çekerek, aramaların güvenlik nedeniyle gerekli olduğunu savunuyor.

(TürkRus.Com, Sputnik, BBC Türkçe)