'Moğollar' Nâzım'ı anacak

'Moğollar' Nâzım'ı anacak

28 Nisan 2019 Pazar  |   Günlük

Büyük şair Nâzım Hikmet, ölümünün 56. yıl dönümünde, her yıl olduğu gibi yine 3 Haziran'da Moskova’da kapsamlı etkinliklerle anılacak. 

Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organize ettiği etkinlikler kapsamında Türk rock müziğinin efsane grubu "Moğollar" bir konser verecek. Geleneksel hale gelen "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü" bu yıl sanatçı Edip Akbayram  ve  Prof. Dr. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev’e verilecek. 

Anma törenleri ile ilgili RTİB'ten yapılan açıklama şöyle: 

"Dörtnala gelip Uzak Asya'dan

Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan

bu memleket bizim!

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak

ve ipek bir halıya benzeyen toprak,

bu cehennem, bu cennet bizim.

Tüm ömrü boyunca evrensel insani değerlerin, barışın ve hak mücadelesinin yorulmayan savaşçısı olan, halkını, memleketini çok seven, ömrünün büyük bölümünü hapislikle, memleket hasretiyle geçiren, Türk ve dünya şiirine büyük katkılar yapan, toplumlarımız arasında “kültür köprüsü” olan Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963 sabahı Moskova’da hayata veda etti. 

Nâzım Hikmet’in 56. ölüm yıl dönümüne her yıl olduğu gibi Türkiye’den Nâzım Hikmet Vakfı temsilcileri, sanatçılar, edebiyatçılar ve dostları katılacak. 

Geleneksel hale gelen "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü" bu yıl sanatçı Edip Akbayram  ve  Prof. Dr. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev’e verilecek. 

Türk halk kültürü ve şiirini modern pop müziği ile birleştirerek büyük kitlelere ulaştıran ve toplum sorunlarına her zaman duyarlı kalmış saygıdeğer sanatçımız Edip Akbayram, Türk müziğine vermiş olduğu emek ve katkılarından dolayı bu ödüle layık görülmüştür. 

Rusya’nın önemli şarkiyatçılarından olan ve Türkçe kitapları da bulunan Türkolog Prof. Dr. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev ise Türk kültürünün tanıtımına katkılarından dolayı söz konusu ödüle layık görülmüştür. 

Hikmet’i Anma Törenleri, 2 Haziran Pazar günü  saat 18:00’da Russkaya Pesnya Teatr’da Türk rock müziğinin efsane grubu “Moğollar”ın konseri  ile başlayıp, 3 Haziran Pazartesi günü saat 11:00’da Nâzım Hikmet’in Novodeviçi’deki mezarı başında yapılacak anma töreni ile sona erecektir."

(TürkRus.Com)